|

Metro, autokar czy auto? Jak świadomie podróżować po USA?

Stany Zjednoczone Ameryki od lat są marzeniem wielu podróżujących. Jedni korzystają z programów wymiany work&travel, a inni organizują wyjazd na własną rękę. Te dwie grupy podróżników łączy jeden cel – odwiedzić jak najwięcej miejsc. Nieważne czy planujesz pobyt w jednym mieście czy objechać cały kraj. Ważne, aby z tego wyjazdu wyciągnąć ile się da. W tym tekście dowiesz się, jak podróżować po USA i na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o środki transportu.

Na początek należy zdać sobie sprawę, że nie da się zobaczyć wszystkiego. Chyba, że podróżowanie jest Twoim sposobem na życie i masz nieograniczone zasoby czasu. To co innego 🙂 Często jednak na wyjazd przeznacza się określoną liczbę tygodni lub miesięcy. Aby dobrze przygotować się do podróży, nie przeżyć zawodu na miejscu i oszczędzić cenny czas, warto dowiedzieć się nieco o tym, jak przemieszczać się po USA.

Miastowa komunikacja publiczna

Jeśli planujesz zwiedzać miasta, warto dowiedzieć się jak funkcjonuje tam komunikacja publiczna. W dużych ośrodkach miejskich najpopularniejszymi środkami transportu są metro, autobusy i pociągi, tyle że nie wszędzie funkcjonują one tak samo. Za przykład posłużą tu jedne z najpopularniejszych miast w Stanach, czyli Nowy Jork i Los Angeles.

Nowy Jork pod kątem poruszania się po mieście metrem stoi na podium. Mimo, że ma najwięcej linii i stacji ze wszystkich systemów metra na świecie, to jest ono niezwykle proste w obsłudze i czynne całodobowo. Dzięki niemu można dojechać w zasadzie wszędzie, a i stacje są dość gęsto rozlokowane. Natomiast w Los Angeles system metra oraz rozkłady autobusów nie są już tak rozbudowane jak w NY. Czytając artykuły na blogach można natknąć się na takie, które zachwalają te środki transportu. Z kolei w poleceniach osób, które Los Angeles odwiedziły, narzucał się jasny komunikat: wypożycz samochód.

Dlatego obojętnie do jakiego miasta i jakiego stanu się wybierasz, sprawdź jak działa tam komunikacja publiczna. Zarówno wschód, jak i zachód oraz centrum kraju, rządzą się swoimi prawami. Warto jeszcze przed wylotem zwrócić uwagę na dostępność komunikacji publicznej, częstotliwość kursowania pojazdów, czy odległość przystanków od atrakcji turystycznych. Taki research pozwoli dopasować wymagania do rzeczywistych warunków i pozwoli Ci podjąć decyzję, co lepsze: autobus, auto czy uber.

Samochód nie tylko na objazdówkę

Powszechnie osoby planujące tzw. road trip rezerwują i wypożyczają samochód. I to jest świetna opcja, ponieważ pojazd można wypożyczyć jeszcze w Polsce, a odebrać na wybranym lotnisku. Szczególnie jeśli ma się w planach zwiedzanie parków narodowych na zachodzie, co oznacza przemieszczanie się po różnych stanach, samochód to jedyna sensowna opcja.

Z kolei jeśli nie rezerwowaliśmy auta przed wyjazdem, a w trakcie pobytu zdecydujemy, że jednak chcemy, to jak najbardziej można to zrobić. Samochód może wypożyczyć osoba, która ukończyła 21 lat i posiada prawo jazdy, niekoniecznie międzynarodowe. Wiele się mówi o tym, że aby wypożyczyć samochód w USA, dobrze jest mieć kartę kredytową. Prawdą jest to, że dzięki niej wypożyczymy auto bez problemu w każdym stanie kraju.

Jednak co w przypadku, gdy nie mamy karty kredytowej? Co ciekawe są wypożyczalnie, które zgodzą się na wynajem przy płatności kartą debetową. Decyzja zależy od wypożyczalni, długości okresu na jaki chcemy wynająć samochód oraz stanu, w którym go wynajmujemy. Tak np. w Pennsylwanii możemy zapłacić kartą debetową za jeden dzień wynajmu samochodu, ale w Kalifornii już nie, dlatego w miarę możliwości dobrze jest zaopatrzyć się w kartę kredytową.

Autokarem na wycieczkę

Często zdarza się, że podczas pobytu w jakimś miejscu, zdecydujemy, że jednak chciałoby się skoczyć gdzieś jeszcze. Przykładowo podczas pobytu w Las Vegas nagle wpadamy na pomysł, aby udać się do Horseshoe Bend w Kolorado, ale nie wiemy jak się tam dostać. Załóżmy, że nie chcemy korzystać z wynajmu samochodu. Możliwości jest wiele, a to za sprawą autokarów. Jeśli interesuje nas konkretna atrakcja lub miejscowość, warto zajrzeć na GetYourGuide, gdzie znajduje się wiele ofert wycieczek (nie tylko w USA), które oferują transport w obie strony do interesujących nas miejsc. Często w koszt wycieczki wliczony jest także bilet wstępu oraz suchy prowiant.

Oprócz tego, w Stanach działa wiele firm przewozowych, które oferują przejazdy na popularnych trasach. Jedną z takich firm jest Greyhound, gdzie można przebierać w trasach.

Amerykańskie linie lotnicze

Niezależnie od tego czy mamy sprecyzowane plany odnośnie naszego pobytu w Stanach czy zamierzamy planować na miejscu, warto przeglądać oferty lotów. Stany Zjednoczone, tak jak Europa, mają swój odpowiednik linii lotniczych low cost, np. Spirit Airlines. Warto też wiedzieć, że USA, ze względu na oferty lotów, jest dobrą bazą wypadową do krajów Ameryki Środkowej i Południowej.

W przypadku Hawajów, warto rozważyć podróż promem. Hawaje to kilka wysp, a jedynym sposobem na poruszanie się między nimi to loty. Wiadomo, że nie każdy dysponuje czasem, jaki trzeba poświęcić na podróż promem, wtedy oczywiście pozostają samoloty. Jeśli jednak masz w zanadrzu więcej czasu, na pewno opłaci się poszukanie ofert rejsów. Zaletą tego rozwiązanie jest to, że statek zatrzymuje się w wybranych portach na kilku wyspach.

Magda Wawoczny, fot. Brett Sayles/ Pexels.com

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *