mara patagonska
||

We wrocławskim zoo przyszły na świat mary patagońskie

Niektórym przypominają królika, innym kojarzą się z kapibarą, ale to… mary patagońskie. W tym roku we wrocławskim ogrodzie zoologicznym urodziły się już 4 mary pochodzące od różnych matek, wszystkie z nich to samice.

Mary patagońskie, jak sama nazwa wskazuje, występują w Patagonii, w Ameryce Południowej. Preferują tereny pustynne i otwarte, dzięki czemu mogą lepiej obserwować potencjalnych drapieżników. Mary są czujne na zagrożenia, a gdy je dostrzegą zrywają się do biegu.

Co to za zwierzę? Mara patagońska budzi ciekawość

Mary patagońskie bywają mylone z przeróżnymi, popularniejszymi zwierzętami. Trzeba przyznać, że ich wygląd jest dość osobliwy. Z jednej strony są to gryzonie z rodziny kawiowatych, a więc tej samej co kawia domowa (świnka morska), czy kapibara. Z drugiej strony kończyny mar bywają porównywane do antylopich. Podobnie jak kopytne, mara patagońska ma wydłużone kości śródstopia w kończynach tylnych jako przystosowanie do szybkiego i wydajnego biegania. Kończyny przednie są znacznie dłuższe niż u większości innych gryzoni, a zarówno tylne jak i przednie stopy mają pazury niektórym przypominające kopyta.

Mary patagońskie to duże gryzonie, które potrafią osiągnąć masę powyżej 10 kg.  Ich dieta składa się w większości z traw, a także między innymi z różnych gatunków kaktusów, które są świetnym źródłem wody.

Ochrona mar patagońskich

ZOO Wrocław prowadzi hodowlę zachowawczą mar patagońskich. W czerwonej księdze gatunków zagrożonych mary są oznaczone jako gatunek o podwyższonym ryzyku wyginięcia. Największym zagrożeniem dla mar jest prawdopodobnie nadmierny wypas owiec, który powoduje zmianę krajobrazu. Mara patagońska jest również narażona na polowania, ponieważ jest zabijana dla mięsa i skór. Zając europejski (Lepus europaeus), który nie pochodzi z Ameryki Południowej, zawlókł na terytoria mar patagońskich paratuberkulozę i toksoplazmozę. Na wielu obszarach konkurencja z zającem – obcym gatunkiem – jest tak silna, że mary patagońskie lokalnie przestały występować na części obszarów.

W naszym zoo mary patagońskie można oglądać na wybiegu razem z alpakami. Znajduje się on nieopodal ekspozycji wydr i Odrarium.

Źródło: Informacja prasowa ZOO Wrocław, zdj. ZOO we Wrocławiu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *