|

Kilkudniowy wyjazd na zakończenie wakacji – jak podróżować komfortowo

Zbliżający się koniec oficjalnych wakacji nie musi wcale oznaczać końca sezonu urlopowego. Od kilku lat, nie tylko w Europie, ale także w Polsce, wrześniowe wyjazdy zyskują na popularności. Często to wypady na kilka dni, w opcji niskobudżetowej. Jak zaplanować wypoczynek, który będzie z korzyścią nie tylko dla nas, ale i dla naszego portfela?

Zaufaj zielonej energii

Samochód dla wielu z nas jest najdogodniejszym środkiem transportu – zapewnia dużo swobody i wolności. Począwszy od obranego kierunku, przez liczbę pasażerów, aż po możliwość zapakowania sporego bagażu, zwłaszcza w przypadku przestronnych vanów. Do wymienionych atutów warto dopisać także… troskę o lokalne środowisko, jeśli tylko zdecydujemy się na podróżowanie samochodem elektrycznym. Wyjazdy tzw. elektrykiem nie różnią się zbytnio od tych, do których przyzwyczaiły nas samochody spalinowe – w rzeczywistości opierają się na nawykach, które już stosujemy. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Mercedes-Benz Vans[1], 85% badanych kierowców[2] udając się w wakacyjną podróż, planuje wcześniej trasę, a aż ¾ respondentów deklaruje, że w trakcie takiego wyjazdu zamierza robić postoje. – Standardowy postój na trasie trwa kilkanaście minut, nierzadko dłużej niż 20 minut. Dla kierowców, ale też pasażerów to czas, by się szybko zregenerować, zjeść lub napić się ulubionej kawy, ale warto zaznaczyć, że w tym samym czasie możemy też ładować swój samochód elektryczny.Dzięki takiemu kilkunastominutowemu postojowi możemy podładować baterię akumulatora na tyle, że pozwoli to kontynuować kilkusetkilometrową podróż, np. krajową – wyjaśnia Adam Dutkowski, Product Manager Mercedes-Benz Vans. – Oczywiście, poza tym elektryki mają inne, równie ważne cechy niezbędne podczas dalszych podróży. Są bardzo ciche, co pozytywnie wpływa na komfort jazdy, a poza tym– szczególnie jeśli ładujemy akumulatory w domu, przed wyjazdem lub korzystamy z usługi Mercedes me Charge– tańsze w ładowaniu. Przy dzisiejszych szybko zmieniających się cenach tradycyjnych paliw, korzystanie z ładowania elektrycznego może być znaczną ulgą dla naszego portfela – dodaje Dutkowski.

Ekologicznie znaczy ekonomicznie

Kolejnym sposobem na oszczędności w podróży może okazać się stosowanie ecodrivingu. To styl jazdy, który pozwala na optymalizację zużycia paliwa oraz podzespołów samochodu w trakcie podróży. Jak pokazały wyniki badania[3], aż 84% kierowców deklaruje, że stosuje ecodriving na co dzień lub w trakcie dłuższych wojaży. – Jazda zgodnie z obowiązującymi limitami prędkości pozwala nie tylko na bardziej ekonomiczne pokonanie trasy, ale też wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Takie prowadzenie pojazdu może przynieść wymierne korzyści zarówno w przypadku tradycyjnych samochodów spalinowych, jak i elektrycznych – wyjaśnia Adam Dutkowski.

Podróżowanie w trybie slow

Planując kilkudniowy wyjazd po Polsce, warto też zastanowić się nad kierunkiem i bazą noclegową – np. jeszcze wciąż nieodkrytymi kempingami. Taka forma wypoczynku nie cieszy się w Polsce dużą popularnością – jak wynika z badania[4], jedynie 8% ankietowanych wskazało kemping jako tegoroczną wakacyjną destynację. Jednocześnie, wielu Polaków, bo aż 66%, marzy o takiej formie podróżowania[5]. – Spędzanie wakacji na kempingu nie musi od razu wiązać się z kupnem czy wypożyczeniem kampera. W takiej formie podróżowania świetnie sprawdzą się też przestronne vany – np. Mercedes EQV. To model skrojony na potrzeby większej rodziny czy osób, które lubią podróżować w większym gronie i aktywnie spędzać czas. EQV ma od 5 d 8 miejsc siedzących, a także imponującą przestrzeń bagażową: od 610 do nawet 5010 litrów pojemności. Dzięki temu bez problemu zabierzemy np. namioty czy sprzęt kempingowy, a takie bagaże zabiera ze sobą prawie co piąty respondent – wyjaśnia Adam Dutkowski, Product Manager Mercedes-Benz Vans. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na zabranie na pokład samochodu znajomych czy członków rodziny, możemy podzielić się kosztami transportu, tym samym ograniczając nasze wydatki.

[1] Badanie „Na wakacje samochodem – jak podróżują Polacy?”, zrealizowane na zlecenie Mercedes-Benz Vans, wykonane metodą CAWI na platformie Omnisurv w dniach 25-27.05.2023r., próba ogólnopolska N=1000.

[2] Planujących wakacyjny wyjazd samochodem

[3] Badanie „Na wakacje samochodem – jak podróżują Polacy?”, zrealizowane na zlecenie Mercedes-Benz Vans, wykonane metodą CAWI na platformie Omnisurv w dniach 25-27.05.2023r., próba ogólnopolska N=1000.

[4] Ibidem.

[5] Badanie „Doświadczenia oraz opinie Polaków na temat podróżowania kamperem” zrealizowane na zlecenie firmy Campiri przez Maison & Partners, październik 2021r.

Źródło: informacja prasowa Mercedes-Benz/ Newseria.pl

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *