Emilia Romagna
|

Wakacje w rytmie slow w regionie Emilia Romagna

We włoskim regionie Emilia Romagna ponownie otwarto popularne ścieżki spacerowe – turyści mogą wziąć udział w zorganizowanych wycieczkach po najpiękniejszych szlakach Apenin. Już w promieniu kilku kilometrów od Bolonii można dostać się do gór regionu Emilii Romagni. Na przyjezdnych czekają przewodnicy gotowi pokazać skarby włoskiej natury w kameralnym gronie. Organizatorzy wydarzeń „I love Cammini – kocham wędrować” oraz „Slow Emotion #INEMILIAROMAGNA”, zapewniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i higieny, tak aby podróżni mogli cieszyć się wypoczynkiem. Dzięki współpracy regionu z liniami lotniczymi na turystów czekają specjalne okazje!

W momencie, kiedy ceny lotów liniami Ryanair z Warszawy do Rimini i Bolonii plasują się w okolicach 100 PLN, Włochy wydają się idealną i znowu bezpieczną destynacją na letni wypoczynek w wakacje 2020 roku. Tym, którzy szukają alternatywy do plażowania i zwiedzania nadmorskich miasteczek, szczególnie polecane są atrakcje i wycieczki w głąb lądu, które można organizować nie rezygnując z przystanku w najciekawszych miastach regionu.

Wybierając lot do Bolonii, można zażyć kulturalnych atrakcji miasta, ale warto również zaplanować aktywności w postaci trekkingów, spacerów i wędrówek właściwie zaraz po wyjściu z lotniska. Miasto stanowi dobrą bazę wypadową w przepiękne okolice Apeninów, które zachęcają do wypoczynku na łonie natury.

Slow tourism w regionie Emilia Romagna

Projekt „I love Cammini” poświęcony jest promocji slow tourism’u wzdłuż ścieżek pielgrzymkowych. Został zainicjowany przez włoskie Biuro Promocji Turystyki, aby promować nieodkryte zakątki w regionie Emilia Romagna. Wycieczki piesze wzdłuż 18 ścieżek i szlaków pielgrzymkowych są odpowiednie dla każdego – zarówno dla dzieci i dorosłych, jak i dla osób starszych.

Do końca października w całym regionie, od Piacenzy, Parmy przez Modenę i Bolonię, aż do Rimini, odbędzie się szereg wydarzeń oraz wycieczek. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest rezerwacja z wyprzedzeniem, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. 

Atrakcje dla każdego – „Alta Via dei Parchi” w sierpniu lub „Way of Gods” – od Bolonii do Toskanii w październiku

Alta Via dei Parchi („Wysokie parkowe drogi”) – Jedną z bardziej atrakcyjnych wycieczek jest bez wątpienia bezpłatny trekking startujący 9 sierpnia wczesnym rankiem z ośrodka w Cavone. Po pieszej wędrówce (ok. 4 km) rozpoczyna się spektakularne widowisko wschodzącego słońca
w pobliżu zbocza najwyższego szczytu Apeninów Bolońskich Corno alle Scale (na południe od Bolonii). To wszystko w otoczeniu niesamowitej przyrody: górskich wrzosowisk, krzewów borówki amerykańskiej, przepięknych orchidei, minerałów czy rzadkich okazów włoskiej flory – orłów przednich i muflonów. Fantastyczne widoki i łatwa trasa o długości 8 km jawią się jako świetny pomysł na aktywny dzień podczas włoskich wakacji.

Way of Gods („Droga Bogów”) – Szlak o długości około 15 km, od Madonna dei Fornelli (na południe od Bolonii) do Passo della Futa Tuscany, w kierunku Florencji – na granicy między Emilią i Toskanią, prowadzi wzdłuż ścieżek pełnych lasów bukowych. Doskonałym zakończeniem spaceru może być degustacja lokalnych przysmaków z aperitifem w Home Restaurant.

Wycieczki wśród włoskiej fauny i flory

Do końca roku w ramach projektu Slow Emotion#INEMILIAROMAGNA odbędzie się mnóstwo wydarzeń powiązanych z ideą slow tourismu i relaksem na łonie natury. Slow tourism to przede wszystkim koncentracja na aktywnościach w zgodzie z przyrodą, kulturą i dziedzictwem narodowym. W programie cyklu znajdziemy m.in. spacery po lasach i zwiedzanie starych kościołów parafialnych, trekkingi w celu odkrycia wspaniałych widoków na górskich grzbietach Apeninów, wizyty w parkach krajobrazowych i zagajnikach pełnych interesujących zwierząt i roślin czy wycieczki wzdłuż rzeki Pad.

Cieszę się, że mogę uczestniczyć w projekcie „Experience the Apennines of Emilia Romagna: an open-air gym” (Poznaj Apeniny w Emilii Romanii: siłownia na wolnym powietrzu) na rzecz promocji aktywnego wypoczynku w Apeninach w regionie Emilia Romagna, z którym zawsze byłem związany. Jest to obecnie niezywkle ważne, ponieważ wszyscy oczekujemy powrotu do normalnego funckjonowania. Mamy szczęście, że mamy w zasięgu ręki wspaniałe miejsca, gdzie można pozostać w kontakcie z naturą, uprawiać sport i cieszyć się niezapomnianymi widokami. Korzystamy ze wspaniałych ścieżek, które czekają na pieszych i rodziny – zaznacza Alberto Tomba, narciarz alpejski.

Spacer z niespodziankami – Apeniny w Bolonii

Wśród wielu inicjatyw na szczególną uwagę zasługują wydarzenia pod szyldem „I Crinali” (w dosłownym tłumaczeniu „szczyty górskie”). To cykl, który skupia wszystko to, co najpiękniejsze w Apeninach w Bolonii – malownicze krajobrazy, klimatyczne wioski, ścieżki tematyczne i zdobywanie szczytów. Wśród lasów bukowych i kasztanowych spacerowicze nie będą jednak samotni. Wzdłuż szlaków, na polanach i w wyznaczonych przestrzeniach, pojawią się muzycy i artyści, którzy jako magiczni mieszkańcy lasu, będą zabawiać zwiedzających opowieściami, przedstawieniami, koncertami i innymi formami sztuki. Kilkudziesięciu artystów, cyrkowców i poetów będzie stanowić dodatkową atrakcję podczas wydarzeń cyklicznie odbywających się do końca 2020 roku. Będą pojawiać się z zaskoczenia, aby serwować turystom opowieści oraz historie za pomocą sztuki i wciągać ich do swojego świata. Udział w wędrówkach nie wiąże się z żadnymi kosztami. Wystarczy jedynie dokonać rezerwacji miejsca pod adresem mailowym: marco.tamarri@unioneappennino.bo.it.

Więcej informacji o regionie Emilia Romagna: www.emiliaromagnaturismo.it/en

Źródło: informacja prasowa 24/7 Communication, fot. valtercirillo/ Pixaby.com

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *