|

Ogród Botaniczny UJ – cisza w centrum Krakowa

Z bogatej palety krakowskich atrakcji tylko nieliczni wybierają Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. A szkoda. Jest to miejsce, które warto odwiedzić podczas wizyty w mieście polskich królów. Znajduje się co prawda w centrum, a ma się wrażenie, że można tam odetchnąć od zgiełku miasta, w otoczeniu pięknej roślinności.

Ogród Botaniczny UJ znajdziemy przy ulicy Mikołaja Kopernika 27. Spacer z rynku głównego do wejścia do ogrodu zajmie nam około 20 minut. Nieważne w jakiej porze roku odwiedzasz Kraków. Warto tam zajrzeć. W okresie letnim na dworze podziwiać można bogatą florę – od tych egzotycznych roślin, po kompozycje kwiatowe i rośliny wodne. Zima natomiast to idealny czas, by spacerować po szklarniach i palmiarni, choć te otwarte są również latem.

Historia Ogrodu Botanicznego UJ

Ogród założono w 1783 roku. Jest najstarszy w Polsce. Utworzono go dla zakładu oraz katedry chemii i historii naturalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaczęto tu prowadzić badania oraz gromadzić liczne gatunki roślin. Do dziś zachował pierwotną funkcję. Co ciekawe, to oficjalnie zarejestrowany zabytek (obiekt sztuki ogrodniczej).

Na terenie ogrodu mieści się także Muzeum Ogrodu Botanicznego, w którym znajduje się kolekcja botaniczna, związana z działalnością naukową UJ. Wśród eksponatów znajdują się materiały do badań botanicznych. Zachwyca również wnętrze muzeum.

Przydatne informacje

Ogród podzielono na strefy, a z planem ich rozmieszczenia można zapoznać się na miejscu oraz stronie internetowej ogrodu. Ze względu na panującą pandemię koronawirusa, niektóre miejsca, takie jak palmiarnia czy wybrane szklarnie, zamknięto do odwołania. Mimo tego i tak warto się tam udać, ponieważ wszechobecna roślinność i konstrukcje szklarniowe tworzą niepowtarzalny klimat.

Bilet wstępu normalny kosztuje 9 zł, ulgowy 5 zł, a rodzinny 25 zł. Seniorzy powyżej 70 roku życia mogą odwiedzić ogród bez uiszczania opłaty. Możliwa jest płatność kartą. Ogród czynny jest od poniedziałku do piątku, od godziny 10:00 do 19:00, a ostatnie wejście możliwe jest o 18:00.

Magdalena Wawoczny

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *