|

Piechowice – co zobaczyć w perle Dolnego Śląska?

Zachęceni sezonem turystycznym chętnie spędzanym w Polsce, przedstawiamy jedno z najciekawszych miejsc na mapie Karkonoszy. Piechowice to oaza spokoju, otoczona górskimi szczytami, która zaprasza do poznania jej tajemnic. Co zobaczyć w Piechowicach? Oto lektura dla Ciebie!

Dolny Śląsk jest niewątpliwie jednym z najciekawszych regionów w Polsce. Miejsce to jest pełne niepowtarzalnych połączeń. Polska roślinność przeplata się z gatunkami występującymi w Alpach. Między kolejnymi przystankami Szlaku Cysterskiego pojawiają się pomniki związane z historiami sięgającymi czasów pogańskich. Niewielka miejscowość położona między Jelenią Górą a Szklarską Porębą zawiera w sobie wszystko, co świadczy o charakterze regionu.

Śnieżne Kotły – alpejski krajobraz w Polsce

Położone między Wielkim Szyszakiem (1509 m n.p.m.) a Łabskim Szczytem (1471 m n.p.m.) Śnieżne Kotły to niezwykłe formacje skalne, które kryją roślinność niewystępującą w żadnym innym miejscu. Wszystko to za sprawą polodowcowej formy, dzięki której w wąskich zagłębieniach przez cały rok utrzymują się niskie temperatury. To jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie nawet latem możemy zaobserwować oblodzone zbocza i zalegający śnieg.

Na wspinaczy na szczycie góry czekają m.in. skalnice śnieżne i skalnice darniowe, gatunki endemiczne oraz cały szereg alpejskiej i arktycznej flory jak np. rozrzutka alpejska, sasanka alpejska, czy zimoziół północny. Wszystkie te botaniczne atrakcje otoczone są malowniczymi krajobrazami, do których można dotrzeć dwoma szlakami, mijając po drodze dwa Śnieżne Stawy o nadzwyczaj czystej wodzie.

Złoty Widok – punkt widokowy na Karkonosze

Złoty Widok to miejsce doskonale znane mieszkańcom Piechowic. Punkt widokowy znajduje się na krańcu Pogórza Karkonoskiego. Podziwiać można zachodnią część Karkonoszy, Góry Izerskie oraz Dolinę Kamiennej, a także zachwycać się panoramą Karkonoszy z ich szczytami: Szrenicą, Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem. Jest to pomnik przyrody nieożywionej, znajdujący się na zboczu wyższego szczytu Drewniak, o wysokości 672 m.n.p.m. w Michałowicach.

Pierwsza atrakcja po drodze do punktu widokowego znajduje się jeszcze przed wjazdem do Michałowic. Jest to skalny tunel drogowy o długości kilkunastu metrów, wykuty w latach 20. XX wieku w granitowej skale. Jest to jedyny taki tunel w tej części Polski. Kolejnym przystankiem jest plac na zbiegu ulic Sudeckiej i Śnieżnej, z którego można podziwiać panoramę Śnieżnych Kotłów i zbudowane na szczycie góry nieczynne już schronisko. Stamtąd wyznaczonym szklakiem kierujemy się w stronę zupełnie nowej platformy widokowej Złoty Widok.

Kociołki – unikatowe formy polodowcowe czy narzędzia magii?

Na szlaku prowadzącym na Złoty Widok mijamy Kociołki, czyli grupę skalną, z zagłębieniami przypominającymi kotły. Dzięki niepowtarzalnej formie, obok teorii o naturalnym pochodzeniu około 30 kociołków, pojawiają się również legendy o wykorzystywaniu ich w pogańskich rytuałach składania ofiar. Nie schodząc ze szlaku zobaczymy również kilka niewielkich, kamiennych jaskiń.

Huta Julia – zabawa i nauka

Rodziny szukające odpoczynku od pieszych wędrówek mogą zajrzeć do Huty Julia, która mieści się w centrum Piechowic. Projekty tworzone w hucie zdobią wnętrza domów na całym świecie. Sam zakład jest jedną z ostatnich manufaktur, które zajmują się obróbką szkła kryształowego w Polsce. Podczas wizyty rodzice poznają historię polskiego wzornictwa i sekrety obróbki szkła kryształowego, a dzieci nauczą się malować i grawerować na szkle. W odbywających się codziennie (również w święta) warsztatach mogą brać udział dzieci od 6 roku życia.

Szlaki rowerowe dla amatorów i profesjonalistów

Karkonosze to doskonałe miejsce dla wielbicieli aktywnego wypoczynku. Dzięki rozbudowanemu systemowi szlaków rowerowych można na nich znaleźć etapy o różnych stopniach trudności. W okolicy Piechowic biegnie ponad 19-kilometrowy odcinek pasma rowerowego Olbrzymy, którym mogą poruszać się nawet średnio doświadczeni rowerzyści. Górskie serpentyny to jedna z najbardziej malowniczych atrakcji na całej trasie. A na spragnionych wyzwań czeka kolejnych kilkadziesiąt kilometrów górskich pasm do pokonania!

Źródło: informacja prasowa Piechowice, fot. Rafał Kotylak

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *