|

Turyści zaczynają rezerwować noclegi na sylwestra 2021/22!

Wszyscy pamiętamy, jak wyglądał ubiegłoroczny sylwester. Spędzaliśmy go w domach, w gronie najbliższych osób. Huczne powitanie Nowego Roku, ani tym bardziej wyjazd, nie wchodziło w grę. Dlatego trudno się dziwić, że turyści już zaczęli planować sylwestrowy wypoczynek.

Po letnim oblężeniu kurortów branża turystyczna przeżywa spokojniejszy moment? Nic bardziej mylnego! Z naszych obserwacji wynika, że Polacy nie tylko wydłużają wakacje na jesienne miesiące, ale coraz odważniej planują zimowe wyjazdy. Wrzesień to najlepsza pora na zarezerwowanie miejsca na sylwestra! – mówi Kamila Miciuła – Szlachta z portalu Nocowanie.pl

Co bardziej zapobiegliwi już od dawna mają opłaconą kwaterę, pierwsze zapytania o sylwestra 2021/22 pojawiły się bowiem już w styczniu bieżącego roku! Później o turyści zajęli się planowaniem długiego weekendu w czerwcu oraz wakacyjnych urlopów, ale po zakończeniu sezonu na tapetę powrócił sylwester.
Polacy zaczęli planować sylwestra!

Polacy na poważnie zaczęli planować sylwestra, o czym świadczy stale rosnąca liczba zapytań o wolne noclegi na ostatnie dni grudnia 2021 r. Stanowią one prawie 70% ogółu wysyłanych przez turystów wiadomości z pytaniami o dostępne terminy w tym miesiącu.

Warto przypomnieć, kiedy wypada sylwester – 31 grudnia to piątek. Można wtedy wziąć urlop lub odebrać wolny dzień, który należy się za Boże Narodzenie (25 grudnia to sobota), dzięki czemu zyskamy aż trzy dni na wypoczynek poza domem. Oczywiście można też przedłużyć pobyt, z czego Polacy również bardzo chętnie korzystają. Z naszych danych wynika, że część turystów zakwaterowania na sylwestra poszukuje już od 25 grudnia!
Najwięcej osób planuje jednak rozpoczęcie sylwestrowego wypoczynku w czwartek 30 grudnia. Ci wczasowicze rezerwują trzydniowe pobyty, z zamiarem powrotu do domu w Nowy Rok.

Gdzie spędzimy sylwestra? Topowe lokalizacje

Już teraz widać, że w tym roku najbardziej oblegane będą góry. Zimą to oczywisty kierunek, można bowiem połączyć huczne zakończenie roku z szaleństwami na stoku.
Największym zainteresowaniem cieszy się województwo małopolskie, gdzie wysłano ponad połowę (55%) wszystkich zapytań o wolne noclegi pomiędzy 27 a 31 grudnia 2022. Później mamy województwo dolnośląskie (19%) i śląskie (16%). Właśnie tam znajdują się najpopularniejsze w Polsce kurorty narciarskie. Na czwartym miejscu znalazło się w województwo podkarpackie.

Sylwester w województwie małopolskim

W województwie małopolskim najwięcej rezerwacji przyjmują obiekty noclegowe w Zakopanem. Stolica polskich Tatr cieszy się olbrzymim zainteresowaniem w skali całego kraju! Jeśli więc komuś marzy się sylwester z widokiem na góry, już teraz powinien znaleźć nocleg. Im bliżej grudnia, tym trudniej będzie o dostępne terminy.

Popularnymi miejscowościami są tu również Białka Tatrzańska, Kościelisko, Szczawnica, Krynica-Zdrój, Poronin, Bukowina Tatrzańska oraz Krościenko nad Dunajcem. To właśnie tam podczas tegorocznego sylwestra będzie najwięcej wczasowiczów.

Sylwester w województwie dolnośląskim

W naszym rankingu dolnośląskie uplasowało się za województwem małopolskim. Tutaj najpopularniejszą lokalizacją na sylwestra jest Karpacz – w skali kraju miasto zajmuje drugie miejsce. Trudno się temu dziwić, turyści mogą korzystać ze świetnej infrastruktury narciarskiej, a także atrakcji dostępnych poza stokiem. Coś dla siebie znajdą tu osoby w każdym wieku.

Inne popularne sylwestrowe lokalizacje w województwie dolnośląskim to Szklarska Poręba, Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Stronie Śląskie, Jelenia Góra, Świeradów-Zdrój, Szczytna oraz Zieleniec.

Sylwester w województwie śląskim

Turystów szukających noclegów na sylwestra w województwie śląskim interesuje przede wszystkim Szczyrk. Miasto jest popularne także w skali całego kraju – zajmuje trzecią lokatę w TOP 3 miejscowości na sylwestra. Szczyrk to typowy narciarski kurort z dużym ośrodkiem sportowym, skoczniami narciarskimi, trudno się więc dziwić, że turyści biorą go pod uwagę, gdy szukają najlepszego miejsca na sylwestra.

Tuż za Szczyrkiem ulokowała się Wisła, a inne miejscowości, które interesują turystów województwie śląskim to Żywiec, Brenna, Istebna, Ustroń, Korbielów, Międzybrodzie Bialskie, Zwardoń oraz Międzybrodzie Żywieckie.

Sylwester poza domem. Dlaczego warto planować go wcześniej?

Wrzesień oraz październik to najlepsza pora na planowanie sylwestra poza domem. Można spokojnie przeglądać oferty w godnych zaufania portalach noclegowych, nawiązać kontakt z właścicielem obiektu oraz sprawdzić wiarygodność oferty.

Portal Nocowanie.pl stara się wyręczać turystów w tej ostatniej kwestii, w czym pomocny jest autorski program Sprawdzony Obiekt. Polega on między innymi na osobistej weryfikacji przedstawiciela portalu, który odwiedza dane miejsce. Inne kryteria to staż dłuższy niż rok, posiadanie zdjęć wykonanych przez fotografa Nocowanie.pl oraz otwartość na opinie turystów.

Nic jednak nie zastąpi osobistej czujności wczasowiczów – zwłaszcza w tak gorącym okresie jak sylwester. Regularnie powraca temat oszustów, którzy wykorzystując desperację, oferują fałszywe noclegi. Prezentowane miejsca są bardzo atrakcyjne wizualnie, znajdują się w centrum, a koszt ich wynajmu jest wyjątkowo konkurencyjny. Co powinno wzbudzić podejrzenia?

• Dostępność komfortowego, taniego noclegu w centrum miasta w tak popularnym terminie jak sylwester.
• Brak strony internetowej – oferta znajduje się tylko w mediach społecznościowych lub w serwisie ogłoszeniowym, które w żaden sposób nie weryfikują ofert.
• Brak obiektu w spisach Urzędu Miasta/Gminy – ewidencji tzw. innych obiektów, w których świadczone są usługi noclegowe lub Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Katarzyna Stępień

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *