|

Kuchnia amerykańska – 5 ciekawostek, o których nie słyszałeś

Kuchnia amerykańska znana jest na całym świecie jako mieszanka wielu rozmaitych smaków. Znakomicie oddaje charakter i klimat Stanów Zjednoczonych Ameryki – kulturowego zbioru ludzi ze wszystkich kontynentów. Dania z grilla, posiłki typu fast food, spożywanie dań bez sztućców – amerykański styl pokochał cały świat. O tych 5 ciekawostkach jednak nie każdy słyszał.

SEKRET AMERYKAŃSKIEGO BURGERA

Hamburger to klasyka kuchni amerykańskiej. Świetnie smakuje prosto z grilla na świeżym powietrzu, ale najczęściej jedzony jest w barach i restauracjach. Cała tajemnica przygotowania klasycznego amerykańskiego hamburgera polega na użyciu wyłącznie wołowego mięsa, bez mieszania go na przykład z wieprzowiną. Fakt ten często zaskakuje. Co więcej, nie używa się także jajek, bułki tartej, ani innych dodatków, z wyjątkiem ewentualnych przypraw.

PIEKIELNIE OSTRE BUFFALO WINGS

Buffalo Wings swoją nazwę zawdzięczają miejscu pochodzenia – Buffalo w Nowym Jorku. Pikantne i soczyste skrzydełka zostały po raz pierwszy zrobione przez Teressę Bellissimo, która w 1964 roku zanurzyła części kurczaka w maśle i sosie zrobionym z pieprzu cayenne. Od tamtego czasu w Stanach Zjednoczonych stały się one podstawowym daniem w trakcie męskich wieczorów m.in. w barach sportowych i na meczach.

STEKI

Pomimo, że kuchnia amerykańska wielu osobom wydaje się stosunkowo prosta i tania, to steki, zaraz obok owoców morza, trufli, kawioru czy homarów zalicza się do najbardziej luksusowych dań.

– Część klientów przychodzi na burgery, sernik, skrzydełka i oczywiście whisky. Natomiast jest duża grupa osób, która przychodzi wyłącznie na stekiDokładnie pytają o rodzaj mięsa, znają stopnie wysmażenia i potrafią docenić jak są dobrze przygotowane – tłumaczy Jacek Czauderna, właściciel i twórca marki The Legendary Jacks Bar & Restaurant.

ŁĄCZENIE SMAKU SŁODKIEGO ZE SŁONYM

Większość osób, które były w Stanach Zjednoczonych mówią, że kuchnia amerykańska jest dużo słodsza niż polska. Nawet warzywa wydają się słodsze, a w szczególności kukurydza. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Amerykanie lubią mieszać smak słodki ze słonym. Dzieci na śniadanie jedzą kanapki z masłem orzechowym, jeden z kultowych smaków lodów to słony karmel, a przed telewizorem króluje popcorn z karmelem.

ŚNIADANIA AMERYKAŃSKIE

Oglądając amerykańskie filmy widzimy przede wszystkim dzieci jedzące płatki śniadaniowe z mlekiem i popijane sokiem pomarańczowym. Jednak amerykańskie śniadania często je się na ciepło. Popularne są jajka na bekonie oraz słodkie pancakes z dodatkami – często z syropem klonowym i owocami. Równie popularne są waffels, czyli nasze rodzime gofry, tylko że okrągłe i często z gotowej masy, którą łatwo dostać w markecie. W Polsce mało kto ma gofrownicę, a w USA jest ona bardzo popularna. Amerykanie wybierają swój ulubiony kształt, np. w Teksasie popularne są gofry właśnie w kształcie tego stanu.

Źródło: fot. fancycravel1/ Pixabay.com

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *