||

Jubileusz Polskich Linii Lotniczych LOT. Ważne, z kim podróżujesz od 95 lat

• 1 stycznia 2024 r. Polskie Linie Lotnicze LOT obchodziły 95-lecie działalności, będąc dziś jednymi z najstarszych działających linii lotniczych na świecie. 
• LOT jest jednym z najważniejszych symboli polskiego lotnictwa, a znak żurawia to nie tylko rozpoznawalne logo, ale przede wszystkim obietnica komfortu i dobrej, bezpiecznej podróży.
• W najbliższych latach LOT będzie konsekwentnie podążał ścieżką rentownego rozwoju, realizując założenia ogłoszonej strategii na lata 2024  2028. 

Początki PLL LOT na światowym niebie

1 stycznia 1929 roku rozpoczęły działalność „Linje Lotnicze LOT”. Spółka powstała z połączenia dwóch prywatnych przewoźników: Aerolotu i Aero, tworząc tym samym jedną z najstarszych, ciągle działających linii lotniczych na świecie. W tym samym roku jeden z najwybitniejszych grafików, Tadeusz Gronowski, zaprojektował logo PLL LOT – stylizowaną sylwetkę żurawia wpisaną w okrąg, który jest symbolem przewoźnika nieprzerwanie od 95 lat.

20-lecie międzywojenne to czas spektakularnego rozwoju LOT-u. Pod wodzą płk. Wacława Makowskiego linia pozyskiwała nowe samoloty oraz uruchamiała połączenia, łącząc w tym czasie w ramach Linii Bałtyckiej miasta na trasie od fińskich Helsinek aż po Lyddę w Izrealu. 

W 1938 roku, dyrektor Makowski, jako dowódca i pierwszy pilot, dokonał przelotu o długości 24 850 km z Burbank k. Los Angeles do Warszawy. Przelot był próbą dla planowanego na 1940 r. regularnego połączenia z Warszawy do Ameryki Północnej, a zrealizowany został nowo zakupionym samolotem Lockheed L-14H Super Electra o znakach SP-LMK.

Po zakończeniu II wojny światowej PLL LOT odrodziły się na nowo, jednak jako przewoźnik zza żelaznej kurtyny ograniczały się tylko do obsługi kierunków istotnych z punktu widzenia ówczesnych władz. Ważnym momentem było nabycie przez LOT maszyn dalekodystansowych typu IŁ-62, dzięki którym przewoźnik uruchomił 50 lat temu połączenia do najważniejszych ośrodków Polonii w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Pod koniec lat 80. w PLL LOT nadeszła kolejna istotna zmiana. Przestarzałe radzieckie konstrukcje były stopniowo zastępowane przez nowoczesne amerykańskie samoloty – najpierw Boeingi 767, później 737. Równocześnie pięcioosobowe załogi kokpitowe zostały ograniczone do załóg dwuosobowych. Flotę regionalną uzupełniły debiutujące wówczas samoloty regionalne Embraera, a w 2013 roku przewoźnik podjął decyzję o zastąpieniu Boeingów 767 najnowocześniejszym samolotem szerokokadłubowym na świecie – Boeingiem 787 Dreamliner.

Polskie Linie Lotnicze LOT dzisiaj i jutro

Dziś PLL LOT są jednymi z najstarszych linii lotniczych na świecie, których doświadczeni piloci każdego dnia wzbijają w niebo nowoczesne i wygodne samoloty, umożliwiając pasażerom bezpieczne i komfortowe podróżowanie. Z roku na rok prężnie poszerzają swoją siatkę połączeń o nowe kierunki i udowadniają, jak ważne jest to, z kim podróżujesz, z dumą promując polską gościnność i tradycję. 

Tegoroczny jubileusz PLL LOT jest powodem do dumy i doskonałą okazją do podziękowania wszystkim, którzy na przestrzeni już blisko stulecia tworzyli naszą firmę. Znajdując oparcie w doświadczeniach i dokonaniach przeszłych dekad, LOT patrzy w przyszłość. Przed nami wiele wyzwań i trudnych decyzji na bardzo konkurencyjnym globalnym rynku, gdzie margines błędu jest naprawdę niewielki. Czekają nas m.in. decyzje flotowe oraz zabezpieczenie zasobów ludzkich i infrastrukturalnych, umożliwiających kontynuację rentownego wzrostu narodowego przewoźnika. Rok 2023 udowodnił, że LOT jest nowoczesną firmą, która potrafi osiągać świetne wyniki. Realizacja ogłoszonej strategii firmy na lata 2024 – 2028 wymagać będzie wieloletniej, uważnej polityki handlowej i żelaznej dyscypliny kosztowej 

– mówi Michał Fijoł, prezes zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT.

W kolejnych latach firma planuje skupić się na realizacji założeń strategii na lata 2024 – 2028. Polskie Linie Lotnicze LOT będą miały więcej nowoczesnych samolotów i otworzą kolejne, rentowne połączenia. W ramach odpowiedzialności społecznej przewoźnik skupi się na transformacji w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz współpracy ze środowiskiem naukowo-akademickim, światem biznesu i wsparciem rozwoju rynku turystycznego. 

Polskie Linie Lotnicze LOT to nowoczesny przewoźnik łączący Europę Środkową i Wschodnią ze światem. W ofercie LOT-u są bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Japonii i Korei Południowej. Polski przewoźnik konsekwentnie zwiększa częstotliwość i poprawia ofertę na tych kierunkach, wzmacniając tym samym swoją pozycję na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Połączenia dalekiego zasięgu obsługuje Boeingami 787 Dreamliner, jednymi z najnowocześniejszych szerokokadłubowych samolotów świata. Obecny na niebie od 1929 roku, polski przewoźnik jest 12 najstarszą linią lotniczą na świecie, będąc jedną z najbardziej międzynarodowych i rozpoznawalnych polskich marek. 

Źródło: informacja prasowa Polskie Linie Lotnicze LOT

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *