|

Co trzeba wiedzieć jadąc samochodem na Słowację?

Słowacja, nasz sąsiad, przyciąga wielu turystów, którzy kochają góry, jaskinie i zamki. Ze względu na to, że kraj ten leży tak blisko Polski, wielu z nas decyduje się na dojazd tam własnym samochodem. Jak przed każdą podróżą, warto uzbroić się w odpowiednią wiedzę, w tym przypadku o przepisach jakie panują na Słowacji. Dowiedz się, co powinieneś wiedzieć wybierając się samochodem na Słowację.

Wybierając się na Słowację, podobnie jak w wielu innych europejskich krajach, nie trzeba posiadać międzynarodowego prawa jazdy. Nieważne, czy planujesz wizytę w jednym mieście, czy masz w planach objechać cały kraj, na pewno przyda się poukładana wiedza. A może przy okazji wyjazdu do Bratysławy planujesz odwiedzić jeszcze Wiedeń? W końcu to dwie, najbliżej leżące względem siebie stolice. Jeśli tak, przyda Ci się także garść informacji o przepisach drogowych w Austrii.

Wyposażenie samochodu

Na Słowacji samochód powinien być wyposażony w kamizelkę odblaskową, którą w razie wypadku powinno się założyć tuż przed opuszczeniem pojazdu (zarówno kierowca, jak i pasażerowie). Dodatkowo należy posiadać apteczkę, zapasowe koło, zestaw do jego demontażu, lewarek oraz przenośny trójkąt ostrzegawczy.

Przepisy drogowe

Przez cały rok obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania. Wszystkie dzieci do 150 cm wzrostu powinny podróżować w fotelikach samochodowych. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że zarówno kierowca, jak i pasażerowie, powinni podróżować z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Jeśli wyjazd odbywa się w zimie, a drogi są oblodzone, powinno się używać opon zimowych. Powinno się także wyposażyć samochód w zestaw głośnomówiący, gdyż rozmawianie przez telefon podczas prowadzenia pojazdu jest zabronione. Warto zapamiętać również, że na Słowacji dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi może wynosić 0,0 promila.

W terenie zabudowanym powinniśmy się poruszać 50 km/h (wszystkie rodzaje pojazdów), a w terenie niezabudowanym 90 km/h. Jeśli chodzi o autostrady i drogi ekspresowe motocykle i samochody osobowe mogą poruszać się z prędkością 130 km/h, a pojazdy ciężarowe oraz autobusy 90/100 km/h.

Ceny paliwa na Słowacji

Średnie ceny paliwa na Słowacji wynoszą Pb95 1,33 euro, Pb98 1,53 euro, Diesel 1,23 euro, a LPG 0,53 euro. Bieżące informacje na temat cen paliwa na Słowacji znajdziesz na stronie Polskiego Związku Motorowego.

Na słowackich stacjach benzynowych płacić można i kartą i gotówką. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w euro lub założyć konto walutowe, z którego transakcje będą bardziej opłacalne.

Autostrady, winiety i mandaty

Do użytku kierowców oddane zostały autostrady o długości około 700 km. Najdłuższa słowacka autostrada to D1, która łączy stolicę z ukraińską drogą krajową M06. Z kolei autostrada D2 jest częścią szlaku E65, a autostrada D3 łączy się z drogą S1 w Zwardoniu.

Jak w większości europejskich krajów, przed podróżą na Słowację należy kupić winietę. Za tę 10-dniową trzeba zapłacić 10 euro, 30-dniowa kosztuje 14 euro, a winieta całoroczna 50 euro.

Mandaty na Słowacji za przekroczenie prędkości mogą wynosić nawet do 1 000 euro. Oprócz tego można dostać mandat za zlekceważenie znaku stop, brak kamizelki odblaskowej oraz rozmowę przez telefon.

Ważne telefony

Warto mieć przy sobie zapisane numery telefonów, które przydadzą się na wypadek awarii lub innych wypadków podczas pobytu. Numer 112 działa na Słowacji, ale oprócz niego można dzwonić na 158 (policja), 159 (straż miejska), 155 (pogotowie ratunkowe), 150 (straż pożarna) oraz 18300 (górskie pogotowie ratunkowe)

Źródło: Michalina Miotk/ Rankomat.pl, fot. Tomáš Malík/ Pexels.com

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *