|

Podróże do Grecji a koronawirus – praktyczne informacje

Pandemia nie odpuszcza, dlatego wszyscy staramy się nauczyć podróżować w nowej rzeczywistości. Trudno przewidzieć sytuacje związane z zamykaniem granic, czy wzrostem liczby nowych zakażeń. Mimo tego, wiele osób coraz częściej decyduje się na wyjazd za granicę w celach turystycznych. Niestety w obecnej sytuacji, przed wyjazdem trzeba spełnić szereg formalności i śledzić informacje, dotyczące ewentualnych zmian w poruszaniu. W tym tekście znajdziesz praktyczne informacje (aktualizowane na bieżąco) o podróżowaniu do Grecji.

Protokół przylotów

Przede wszystkim, przed podróżą, każdy musi wypełnić protokół przylotów do Grecji! Jest to pierwsza rzecz, jaką trzeba zrobić, zaraz po zakupie biletów. Co prawda, deadline jego wykonania to dzień poprzedzający wyjazd, ale lepiej załatwić tą sprawę od razu. W formularzu należy podać informacje o miejscu, do którego się wybieramy, adres i czas trwania pobytu, ale też informacje o poprzednich pobytach w innych krajach. Jeśli w planie podróży mamy kilka lotów, nawet krajowych, to również należy o tym poinformować. Formularz ten można znaleźć na greckiej stronie rządowej oraz w aplikacji Visit Greece, którą poleca się ściągnąć na czas podróży.

Po jego wypełnieniu otrzymuje się wiadomość e-mail z potwierdzeniem, a w dniu wyjazdu otrzymuje się oficjalny kod QR. Po przylocie na miejsce kod ten trzeba będzie okazać personelowi kontroli bezpieczeństwa. Można go mieć przy sobie w formie papierowej lub elektronicznej. Następnie kieruje się pasażerów do strefy kontroli, gdzie wykonywane są losowe testy pod kątem koronawirusa. Wynik testu będzie gotowy w ciągu doby.

Jeśli okaże się, że wynik testu jest pozytywny, należy oczywiście spodziewać się kontaktu ze strony władz. Koszty 14-dniowej kwarantanny pokrywa państwo greckie. Co więcej, kiedy w hotelu, w którym przebywamy, potwierdzone zostanie zakażenie u któregoś z gości, zarówno zakażeni jak i ich towarzysze, zostaną odseparowani (również na koszt Grecji).

Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu

Na szczęście pasażerowie z Polski, przed przekroczeniem granicy, nie muszą posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19, wykonanego do 72 godzin przed wylotem. Jeśli jednak jesteś pasażerem z krajów takich jak Rumunia, Bułgaria, ZEA, Malta, Belgia, Hiszpania, Macedonia Północna lub Albania i planujesz podróż do Grecji w terminie do 15 września- takie zaświadczenie musisz posiadać. Dotyczy to również obywateli Grecji, przebywających poza krajem.

Akceptowane są wyniki testów RT-PCR wykonane przez krajowe laboratorium referencyjne, akredytowane laboratoria prywatne lub krajowe laboratoria zdrowia publicznego.

Sytuacja dynamicznie się zmienia, ale nawet jeśli wypad do Grecji organizujemy sami, warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Także w przypadku, gdy naszą podróż organizuje biuro podróży, zwracajmy uwagę na zakres ubezpieczenia. W razie potrzeby zawsze można kontaktować się z Ambasadą RP, dzwoniąc pod numer alarmowy w nagłych wypadkach i oczywiście śledzić na bieżąco informacje na greckiej stronie rządowej.

Magda Wawoczny, źródło: Goverment of Greece, fot. Luke Webb/ Pexels.com

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *