|

Łazienki Królewskie – park w centrum metropolii

Łazienki Królewskie to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Warszawie. Podczas wizyty w stolicy zdecydowanie trzeba je odwiedzić. Oprócz bogatej historii, przyciągają one atmosferą spokoju i relaksu, a także nie odbiegają niczym od innych, wielkomiejskich parków zza granicy. Jak dojechać do Łazienek, co trzeba wiedzieć i na co zwrócić tam uwagę?

Łazienki to takie miejsce, gdzie mieszkańcy odpoczywają od zgiełku stolicy. Jest to bardzo elegancki i zadbany park, który kiedyś był letnią rezydencją króla Stanisława Augusta. Oprócz spacerowania po alejkach, picia aromatycznej kawy przy stolikach we francuskim stylu, na odwiedzających czekają ogrody, pałace oraz oranżeria.

Łazienkowskie obiekty

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych łazienkowych obiektów jest Pałac na Wyspie. Oprócz spaceru dookoła budynku, czy siedzenia na schodach i kontemplowania krajobrazu, można odwiedzić wnętrze Pałacu. Jest ono czynne od wtorku do niedzieli od 10:00 do 16.30. Zobaczyć można m. in. salę balową, galerię obrazów czy gabinet portretowy.

Warto zwrócić także uwagę na Starą Oranżerię, gdzie znajduje się Królewska Galeria Rzeźby. Wśród krzewów i roślin mija się marmurowe posągi, które przypominają starożytne postacie. Wśród obiektów na terenie parku można jeszcze zobaczyć Pałac Myślewicki, Wodozbiór i Biały Dom.

Park Łazienkowski organizuje także wiele wydarzeń kulturalnych jak np. kino letnie. Podczas tego wydarzenia można uczestniczyć w bezpłatnych pokazach filmowych. Przez okres wakacji, od 25 czerwca do 5 września, organizowane są warsztaty kulinarne, przeznaczone dla dzieci i dorosłych. Co więcej, od maja do grudnia obowiązują bezpłatne piątki. Bez zakupu biletu można zatem odwiedzić Biały Dom, Starą Oranżerię oraz oczywiście Pałac na Wyspie. Bieżące informacje o wydarzeniach, jakie organizuje park, można śledzić na ich oficjalnej stronie.

Jak dojechać do Łazienek?

Spacer ze Starówki do Łazienek potrwa około 45 minut. Dosyć popularną opcją może być też jazda hulajnogą elektryczną lub rowerem. Jeśli jednak zależy nam na czasie i chcemy dostać się do parku komunikacją publiczną, to od Starego Miasta park dzieli zaledwie kilka przystanków. Z Krakowskiego Przedmieścia możemy złapać autobusy o nr 180 lub 116, a cała jazda potrwa około 10 minut.

Magda Wawoczny

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *