|

Top 10 miejsc w Atenach według polskiego Ateńczyka

Grecja jest krajem, który przyciąga wielu podróżników nie tylko urokliwymi wyspami, ale przede wszystkim historycznym klimatem. Ateny, stolica Grecji, to miejsce idealne na city break. Miasto kapitalnie łączy starożytne dziedzictwo z nowoczesnością. Niezależnie od tego, jaki styl podróżowania preferujesz, w Atenach są miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić. Kto wie najlepiej co zobaczyć w Atenach? Oczywiście lokalsi. Oto zestawienie miejsc polecanych przez polskiego Ateńczyka.

Każdy mieszkaniec Aten uważa, że warto wiedzieć skąd wzięła się nazwa miasta. Większość osób wie, że od Ateny- mitologicznej bogini sztuki i mądrości. Historia jest jednak bardziej zawiła, otóż Posejdon wraz z Ateną rywalizowali o to, po czyim imieniu miasto odziedziczy nazwę. Weszli zatem na głaz Akropolu, gdzie w obecności 10 bogów Olimpu i obecnego króla Aten- Kekropasa, mieli podarować miastu prezent. Posejdon uderzył trójzębem i utworzył słone morze, a Atena podarowała miastu drzewko oliwne. Było to pierwsze drzewo w kraju, które zachwyciło króla bardziej, niż widok słonej wody dookoła. Stąd wzięła się nazwa stolicy Grecji – od prezentu Ateny 😉

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki starożytnej, to Muzeum Archeologiczne (największe muzeum w Grecji) jest jednym z najważniejszych ośrodków, w którym znajdziesz eksponaty z tej dziedziny. Dotyczą one wszystkich cywilizacji, które rozwinęły się w Grecji, od czasów prehistorii do późnego antyku. Muzeum podzielone jest na działy, m.in. prehistoria, rzeźba, ceramika, czy metalurgia. Bilet wstępu, od 1 listopada do 31 marca kosztuje 12 euro, a od 1 kwietnia do 31 października 6 euro.

Ogród Narodowy

Kiedyś nosił nazwę Ogrodu Królewskiego, zawdzięczając ją królowej Amelii. Była ona tak zauroczona ogrodem, że podobno spędzała w nim codziennie 3 godziny, dbając o niego. Podziwiać można zatem 7 000 drzew, 40 000 krzewów i 519 gatunków roślin, w tym 102 gatunki pochodzące z Grecji. Miejsce idealne na spacer lub chillout z przyjaciółmi.

Parlament grecki

Parlament grecki mieści się w samym sercu Aten, na Placu Konstytucji. Znajduje się tu pomnik nieznanego żołnierza, postawiony na cześć wszystkich żołnierzy, którzy oddali życie walcząc za ojczyznę. Przy pomniku co godzinę odbywa się zmiana warty. Warto zajrzeć tam w niedzielę, gdzie o godzinie 11 zmianie warty towarzyszy wojskowy zespół muzyczny.

Akademia Ateńska

Akademia Ateńska, Grecka Biblioteka Narodowa oraz Uniwersytet znajdują się zaraz przy stacji metra Panepistimio (Πανεπιστημιο). Niestety wejście na teren Akademii jest niemożliwe, ale warto tam zajrzeć choćby dla widoku, który tworzą wykonane z białego marmuru budynki.

Teatr Dionizosa

Prawdopodobnie jest to pierwszy teatr na świecie. To tam odbywały się wielkie Dionizje, czyli święto związane z teatrem.

Odeon Heroda Attyka

Jeden z najstarszych i najwspanialszych starożytnych odeonów. Co roku odbywają się tam spektakle i koncerty w ramach Festiwalu Ateńskiego, który organizowany jest od połowy czerwca do połowy września.

Góra Likawitos

Najwyższe wzgórze Aten, z którego najlepiej widać panoramę miasta. Dobrą opcją jest wybrać się spacerem na szczyt góry, bo łatwo wyobrazić sobie ile pięknych widoków czeka nas po drodze. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostać się tam na piechotę, do dyspozycji jest kolejka linowa.

Muzeum Akropolu

W tym miejscu znajdują się wszystkie artefakty i rzeźby, które zostały znalezione na Akropolu i w jego okolicy. Z kawiarni, która znajduje się na drugim piętrze, rozprzestrzenia się widok na Akropol.

Akropol

Akropol, jako symbol miasta, to chyba pozycja obowiązkowa do odwiedzenia. Dla wszystkich Mieszkańców UE poniżej 25 roku życia, osób niepełnosprawnych oraz licencjonowanych przewodników wstęp jest darmowy, przy okazaniu dowodu osobistego lub prawa jazdy (niestety legitymacja studencka do tego nie upoważnia). Pozostałe osoby muszą uiścić opłatę w wysokości 20 euro w sezonie lub 10 euro poza sezonem (od 1 listopada do 31 marca).

Ateńskie ulice

Jak wiadomo, nie samymi zabytkami człowiek żyje podczas podróży. Życie w Atenach najlepiej obserwuje się na ulicy. Plac Monastiraki to odpowiednik naszych polskich rynków. Na ulicach Aten nie brakuje lokali, w których należy się zatrzymać by móc spróbować Suflak i poczuć prawdziwy grecki smak. Wielu z Was pewnie wyznaje zasadę, że prawdziwa podróż to taka, podczas której można poczuć się jak miejscowy. Jak widać, mieszkańcy Aten również odwiedzają popularne wśród turystów miejsca. A Ty, jaką miejscówkę w Atenach odwiedzisz jako pierwszą?

Magda Wawoczny, fot. Mateusz Grzybowski – mieszkaniec Aten

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *