Samochodem do Czech – jak się przygotować?
Czechy to kraj, w którym znajduje się wiele wspaniałych miejsc. Oprócz Mostu Karola w Pradze, kryją się tam inne, ciekawe miasta jak np. Ołomuniec czy Brno. Poza tym Czechy to idealny kraj na wypad w Góry. Ze względu na to, że z Czechami sąsiadujemy, wiele osób decyduje się dojechać tam samochodem. W tym tekście dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o podróży do Czech samochodem.
Dokumentem, który wystarczy posiadać, aby móc przebywać w Republice Czeskiej (do 90 dni), jest dowód osobisty lub paszport. Jeśli planujesz dłuższy pobyt, dobrze jest zgłosić to na posterunku policji ds. cudzoziemców.
Wyposażenie samochodu
Przed podróżą samochód należy wyposażyć w apteczkę, kamizelkę odblaskową oraz trójkąt odblaskowy. Przed zmianą przepisów, która nastąpiła w 2018 roku, w wyposażeniu musiały się znaleźć również zapasowe żarówki, bezpieczniki, czy zapasowe koło. Na szczęście teraz nie jest już to wymagane.
Jeśli w podróż wybierasz się z dzieckiem, które ma poniżej 150 cm wzrostu, a także mniej niż 36 kg wagi, obowiązkiem jest posiadanie fotelika samochodowego. Należy pamiętać też o tym, że jeśli planujesz wyjazd w okresie od 1 listopada do 31 marca, Twój pojazd musi posiadać zimowe opony.
Przepisy drogowe w Czechach
W Czechach przez cały rok obowiązuje korzystanie ze świateł mijania, korzystania z pasów bezpieczeństwa (zarówno kierowca, jak i pasażerowie), a także zakaz korzystania z telefonów komórkowych bez systemu głośnomówiącego. Podróżując po Czechach trzeba być bezwzględnie trzeźwym.
Podróżując motocyklem lub samochodem osobowym w terenie zabudowanym należy poruszać się z prędkością 50 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, na drogach szybkiego ruchu 110 km/h, a na autostradach 130 km/h.
Ceny paliwa
Jeśli chcesz być na bieżąco z cenami, warto zaglądać na stronę Polskiego Związku Motorowego. Ceny paliwa w Czechach w czerwcu wynosiły: Pb95 0,90 euro, Pb98 0,96 euro, Diesel 0,92 euro oraz LPG 0,43 euro.
Autostrady i winiety
Czeskie autostrady oznaczone są literą D i określoną liczbą, np. D0- obwodnica Pragi lub D1- łączy zachód kraju ze wschodem (najdłuższa autostrada w Czechach). Jeśli zamierzasz korzystać z autostrad, niezbędny będzie zakup winiety. Winieta 10-dniowa kosztuje 310 CZK, czyli ok. 52,70 zł, miesięczna 440 CZK (74,80 zł), a roczna 1500 CZK (255 zł). Winiety można zakupić na stacjach benzynowych lub w supermarketach. Pamiętaj o tym, aby prawidłowo nakleić winietę oraz zatrzymać kupon, który jest dowodem zakupu winiety. W innym przypadku możemy narazić się na mandat.
Mandaty i ważne telefony
W Czechach można dostać mandat za brak poszczególnych elementów wyposażenia, czy przekroczenie prędkości. Za rozmawianie przez telefon podczas prowadzenia samochodu można otrzymać mandat w wysokości 2 500 CZK. Mandat o takiej samej kwocie można dostać za jazdę bez pasów bezpieczeństwa. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi mandat 20 000 CZK, a także zakaz prowadzenia pojazdu.
W Czechach, jak w wielu innych krajach UE działa numer 112. Warto jednak zapisać sobie takie numery jak 158 (policja), 155 (pogotowie) oraz 150 (straż pożarna) oraz +420 12 10 (pogotowie górskie).
Źródło: Michalina Miotk/ Rankomat.pl, fot. Nicolas/ Pexels.com