Samochodem na Węgry- wszystko co trzeba wiedzieć
Węgry to nie tylko Budapeszt. Ten kraj oferuje znacznie więcej. Do najpopularniejszych atrakcji należą m. in. Park Narodowy Aggtelek, baseny termalne w Miskolc- Tapolca oraz jaskinia Tapolca, a także Pałac Keszthely. Na dodatek kraj ten położony jest całkiem niedaleko Polski, więc wielu turystów decyduje się na urlop właśnie tam. Co więcej, większość z nich wybiera się tam przy użyciu własnego pojazdu. W tym tekście dowiesz się wszystkiego co trzeba wiedzieć, wybierając się samochodem na Węgry.
Wyposażenie samochodu
Według aktualnych przepisów, samochód, którym wybierasz się na Węgry, powinien być wyposażony w kamizelkę odblaskową, zarówno dla kierowcy jak i dla pasażerów, a także w trójkąt ostrzegawczy, linię holowniczą oraz apteczkę. W przypadku kamizelki, ważne, aby nie umieszczać jej w bagażniku. W razie gdyby jej użycie było konieczne, przed opuszczeniem samochodu, każdy pasażer powinien ją założyć.
Jeśli podróżujesz z dziećmi, każde poniżej 3 roku życia oraz osiągnięcia 150 cm wzrostu, powinno podróżować w fotelikach.
Przepisy drogowe na Węgrzech
Mimo iż przepisy drogowe na Węgrzech nie różnią się znacząco od tych w Polsce, to jednak warto mieć je na uwadze. Należy pamiętać o całodobowej jeździe z włączonym światłami oraz korzystaniu z pasów bezpieczeństwa. Powinno się także unikać rozmów telefonicznych, chyba że przeprowadzamy je poprzez system głośnomówiący.
Warto zwrócić uwagę także na ograniczenia prędkości. W terenie zabudowanym samochody osobowe nie mogą przekroczyć 50 km/h, w terenie 90 km/h, a na autostradach i drogach ekspresowych prędkość może wynosić maksymalnie 130 km/h.
Ceny paliwa na Węgrzech
Zakup paliwa, to jeden z wydatków, z jakim trzeba się liczyć podróżując samochodem. Średnie ceny paliwa na Węgrzech w czerwcu wynosiły: Pb96 – 0,81 euro, Pb98 – 0,87 euro, Diesel – 0,90 euro, LPG – 0,65 euro. Płatności za paliwo można uiścić nie tylko w forintach (HUF), wiele stacji akceptuje również płatności w euro.
Polisa ubezpieczeniowa
Wybierając się w samochodową podróż na Węgry (i nie tylko) należy mieć ze sobą polisę OC, która zapewni Ci ochronę w razie awarii pojazdu. Przydatne mogą okazać się również inne polisy:
- ubezpieczenie AC – w razie uszkodzenia pojazdu na terenie Węgier, otrzymasz odszkodowanie od ubezpieczyciela; firma ubezpieczeniowa wypłaci Ci również świadczenie po kradzieży pojazdu,
- ubezpieczenie NNW – ubezpieczenie, które zapewnia kierowcy świadczenie pieniężne po wypadku (lub także pasażerom – w zależności od wybranego wariantu),
- ubezpieczenie Assistance – w ramach tego ubezpieczenia możesz liczyć na pomoc techniczną (w tym holowanie), pomoc tłumacza, pomoc prawną i informacyjną.
Dobrze pamiętać, że zakres ubezpieczenia OC uregulowany jest ustawą, więc w przypadku wyboru takiej polisy można kierować się wyłącznie ceną. W przypadku kiedy decydujesz się na zakup dodatkowej polisy, to dokładnie przeanalizuj zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) i dobierz taką, która zapewni Ci bezpieczeństwo.
Autostrady
Sieć autostrad na Węgrzech jest stale rozbudowywana. Aktualnie do użytku kierowców zostało oddane ponad 1200 km autostrad. Należą do nich m.in
- M0 – jej trasa przebiega wokół Budapesztu,
- M2 – łączy miasta Budapeszt, Parassapuszta i Vác z granicą ze Słowacją,
- M3 – łączy Budapeszt, Gyöngyös, Hatvan, Polgár, Vásárosnamény, Nyíregyháza, Barabás i granicę z Ukrainą.
Warto wiedzieć, że nie wszystkie odcinki autostrad są płatne. Więcej informacji znajdziesz na stronie Nemzetiutdij.hu.
Winiety
Niezależnie od trasy, jaką zaplanujesz na swoją podróż, bardzo prawdopodobne jest, że konieczna będzie zapłata za przejazd drogami ekspresowymi i autostradami. Na Węgrzech obowiązują e-winiety w wersji elektronicznej. Winiety należy zakupić zanim wjedziesz na płatną drogę. Wysokość opłaty różni się w zależności od pojazdu i rodzaju drogi.
Osoby odpowiedzialne za kontrolę oraz pobieranie opłat, korzystają z kamer oraz specjalnych samochodów, które nadzorują opłaty. Dzięki elektronicznej formie nie musisz naklejać winiety na szybę samochodu, za to odnotowany zostanie Twój numer rejestracyjny.
W przypadku kiedy zapomnisz kupić winiety, musisz liczyć się dodatkową opłatą, której wielkość zależy od tego jak szybko ją uregulujesz. Dla samochodów osobowych dodatkowa opłata wynosi 14 875 HUF jeśli wniesiesz ją do 60 dni od momentu otrzymania zawiadomienia. Jeśli opłatę uiścisz po tym terminie, jej wielkość wyniesie 59 500 HUF.
Telefony, które mogą się przydać
Podobnie jak w Polsce, na Węgrzech działa numer alarmowy 112. Pomoc możesz również otrzymać pod numerami 104 (pogotowie ratunkowe), 105 (straż pożarna) oraz 107 (policja). Dodatkowo warto zgłosić swoją podróż w systemie Odyseusz. Jeśli przytrafią się sytuacje nadzwyczajne, pracownicy dyplomatyczno – konsularni skontaktują się z Tobą, dzięki czemu uzyskasz niezbędną pomoc.
Źródło: Michalina Miotk/ Rankomat.pl, fot. Nikolett Emmert/ Pexels.com