Sylwester i ferie zimowe – jakie kierunki wybierają Polacy na zimowy wypoczynek

Zimą wcale nie jest w Polsce taniej niż zagranicą. Mimo, że Polacy nadal chętnie patrzą zimowe oferty w polskich górach, to Sylwester najtaniej kosztował poza Europą: chcąc zaoszczędzić najwięcej na wyjeździe noworocznym, warto było rozglądać się za wycieczkami do Egiptu, Turcji czy Tunezji lub kwaterą w Azji. Jednak Ci, którzy chcą oddać się zimowemu szaleństwu wybierają najczęściej Alpy i Dolomity, ponieważ nasze rodzime góry są zatłoczone, drogie i nie mogą konkurować długością tras narciarskich z Włochami, które są co roku najchętniej wybieranym kierunkiem. Ferie zimowe rozpoczynają się już w połowie stycznia, w zależności od województwa, potrwają aż do 25 lutego. Gdzie tym razem ruszą polskie rodziny i jakie kierunki Polacy najchętniej wybierają na swoje zimowe wczasy?

NAJPOPULRNIESZE KIERUNKI W OKRESIE SYLWESTRA

Mimo kolejnych kryzysów, wojny w Ukrainie czy inflacji, popyt na wyjazdy turystyczne wcale nie spada

– stwierdził Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.

Zainteresowanie wyjazdami, zwłaszcza na Sylwestra, rośnie, jednak Polacy szukają najtańszych opcji. W 2023 roku okazały się nimi przede wszystkim słoneczne miasta Hiszpanii, najczęściej Alicante, Malaga i Santa Cruz, ponieważ aż 33% rodzin wybrało je jako miejsce do świętowania Nowego Roku. Równie dużą popularnością cieszył się Londyn, który wybrało 27% urlopowiczów. Na ostatnim miejscu, z 8% wynikiem, uplasowało się miasto Laga na słonecznej Malcie. Jednak taki wybór Polaków nie dziwi. Według analizy ekspertów rankomat.pl, w Zakopanem w hotelu trzygwiazdkowym za pokój dwuosobowy, w okresie od 26 grudnia do 1 stycznia, zapłacilibyśmy aż 3.108 zł, a w Szklarskiej Porębie 2.920 zł. W Londynie byłby to koszt około 1.254 zł. Co ciekawe, polskie rodziny – z uwagi na liczne udogodnienia dla rodzin z dziećmi i atrakcyjne promocje – chętniej niż nasze, górskie miejscowości wybierały bardziej prestiżowe lokalizacje, np. włoskie Livigno. Z początkiem grudnia we włoskim kurorcie całkowicie zabrakło kwater prywatnych do wynajęcia na okres świąteczno-noworoczny.

OFERTY FERII ZIMOWYCH DLA RODZIN Z DZIEĆMI

Ferie zimowe zaczynają się już za chwilę. Jak co roku, największym zainteresowaniem polskich rodzin, jeśli chodzi o wypoczynek, cieszą się gorące i słoneczne kraje. Według najnowszego raportu Polskiej Izby Turystki, podsumowującego wyjazdy turystyczne Polaków, na pierwszym miejscu wśród najczęściej wyszukiwanych destynacji uplasował się Egipt – planuje się tam wybrać ponad 32% Polaków. Na drugim miejscu znalazła się Malta z 12% wynikiem. Na podium znalazły się także Hiszpania i Cypr, choć niewiele mniejszą popularnością cieszą się egzotyczne kraj, takie jak Dominikana, Tanzania czy Tajlandia.

Z drugiej strony, wiele rodzin szuka także zimowego i aktywnego wypoczynku w górach. Obozy zimowe dla dzieci bardzo zyskały na popularności. Choć w Polsce zimowiska kuszą swoimi cenami, ponieważ np. za 6 noclegów, wyżywienie i oczywiście możliwość jazdy na nartach zapłacimy w Bukowinie Tatrzańskiej 2.400 zł, a we Włoszech ok. 3.100 zł, to jednak, według raportu Polskiej Izby Turystki, Włochy ponownie są częściej wybierane. Na włoskich stokach w Livigno przy wyciągach powstały specjalne strefy dla młodszych gości kurortu. Mogą z nich korzystać zarówno dzieci za małe na naukę jazdy na nartach, jak i starsze, które po zajęciach lub w przerwie obiadowej chcą poszaleć na śniegu. Wśród atrakcji znajdujących się na terenie Ski Area znajdują się stoki dedykowane dzieciom, śnieżne place zabaw i wewnętrzne klubiki, tory przeszkód, bobsleje, miejsca do zjazdu na pontonach oraz sankach. Przy wyciągu nr 23 znajduje się największe centrum rozrywki dla najmłodszych – Park Lupigno, w którym codziennie organizowane są zajęcia grupowe, gry i zabawy. Dzieci mogą korzystać tu z trampolin i dmuchańców, pokonywać „ścieżki przygód” czy ścigać się na śnieżnych torach. Na terenie kurortu znjadziemy także Kids Fun Park, w którym najmłodsi mogą bawić się na nartach czy bez oraz Yepi Area, minipark, gdzie z dziećmi wśród śniegu bawi się maskotka Yepi. Jednym z najchętniej odwiedzanych przez rodziny miejsc w Livigno jest takżepark wodny Aquagranda, gdzie, oprócz zapewnionej rozrywki dla dzieci, pomyśłano też o dorosłych. Mogą oni odpocząć po całym dniu w saunie lub w basenie oraz spędzić czas w strefie relaksu. Jeśli ktoś preferuje aktywny wypoczynek, znajdzie tu także nowoczesne siłownie.

Poza polskimi szkółkami w Livigno dostępnych jest ponad 150 wyspecjalizowanych instruktorów, którzy zapewniają bezpieczne lekcje dla najmłodszych i mówią w różnych językach, także po polsku. Duża część rodzin z dziećmi wybiera ten kierunek z uwagi na infrastrukturę oraz specjalną rodzinną ofertę – kiedy dzieci mają zajęcia, rodzice mogą skorzystać z nartostrad lub wymieniać się ski passem dzięki opcji One4Family.

NAJATRAKCYJNIEJSZE CENOWO KURORTY NARCIARSKIE I SPECJALNE OFERTY

Na pierwszym miejscu w rankingu ulubionych kierunków narciarskich pozostają Włochy

– potwierdził Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl.

Najpopularniejszym regionem narciarskim w tym sezonie jest włoska Val di Sole, razem z Madonna di Campiglio, jak i Livigno – szusowało tam ponad 27%. klientów biur podróży

– dodaje.

Zimowe wyjazdy to także niesłabnące co roku zainteresowanie jazdą na nartach. Najchętniej wybieranym kierunkiem są Włochy, ponieważ aż 47% rodzin zdecydowała się na tamtejsze kurorty. Na drugim miejscu znalazła się Austria – 22,2%. Polskie miejscowości narciarskie uplasowały się dopiero na trzecim miejscu – wybrało je 20%. We Włoszech czy w Austrii warunki narciarskie są dużo lepsze niż w Polsce. Jeśli przeliczyć całkowity koszt wyjazdu na liczbę wyjeżdżonych kilometrów na nartach, to bardziej opłaca się wyjazd za granicę.

Na zimę Livigno przygotowało wyjątkową ofertę cenową dla rodzin. Maluchy urodzone w 2016 roku i później otrzymają karnety narciarskie bezpłatnie, z kolei dzieci urodzone do końca 2008 roku i młodsze zapłacą jedynie połowę ceny. W obu wypadkach promocja obowiązuje, jeżeli rodzice posiadają wykupiony ski pass. A na początek i na koniec sezonu ski passy są darmowe przy rezerwacji odpowiedniej liczby noclegów w kurorcie. W tym roku przygotowano także idealny karnet dla rodziców z dzieckiem do 3 roku życia – One4Family. Dzięki niemu mogą się oni dzielić opieką, jeździć na nartach na zmianę i zapłacić mniej. Powstała też nowa, specjalna oferta dla nastolatków: stawka dla osób urodzonych w latach 2007-1999 jest niższa niż dla dorosłego. Szczegółowe zasady korzystania z karnetów można znaleźć pod linkiem: https://www.livigno.eu/en/skiing-livigno.

Co jeszcze przemawia za wybraniem się na narty za granicę? We Włoszech i w Austrii mamy większą szansę na pogodę, nawet w okresie Free Ski np.: w kwietniu nadal mamy dobre warunki narciarskie i karnety za darmo. Od 13 kwietnia do 1 maja, przy rezerwacjo pobytu na co najmniej 4 noce w hotelu, ski passy są wliczone w ceny noclegów, dzięki czemu możemy zaoszczędzić niemałą kwotę, zwłaszcza przy czteroosobowej rodzinie. Karnet w Livigno dla osoby dorosłej na 6 dni kosztuje w sezonie 308 euro, dla juniora 154,20 euro. W okresie Free Ski takiego kosztu ponosić nie trzeba. A apartament dla czteroosobowej rodziny można znaleźć tam już za 800 euro za tydzień. Jeśli ski passy mamy wliczone już w cenę, to zaoszczędzimy nawet 4.000 zł. Szczegółowe informacje, dotyczące możliwości otrzymania darmowych ski passów, można znaleźć tu: https://www.livigno.eu/en/skipass-free.

Nie dziwi więc, że Polacy znacznie chętniej wybierają zagraniczne miejscowości na zimowy odpoczynek. Za wyjazd zapłacimy podobne pieniądze, a jeżeli skorzystamy z promocji, to sporo zaoszczędzimy, natomiast warunki, długość tras i infrastruktura wynagrodzą nam długi dojazd do alpejskich miejscowości. Livigno, kurort, goszczący w sezonie zimowym blisko 200 tysięcy Polaków, oferuje ponad 100 kilometrów tras narciarskich, 31 nowoczesnych wyciągów, 9 parków rozrywki, 4 snow parki, 2 tory dla skuterów śnieżnych oraz park wodny. Najtańszy ośrodek w Polsce, Jurgów, oferuje 6-dniowe ski passy w sezonie w cenie 790 zł, a poza sezonem za 730 i 670 zł. Jednak trzeba pamiętać, że ośrodek nie oferuje długich nartostrad i zbyt wielu atrakcji, co jest istotnym punktem większości wyjazdów.

Źródło: Newseria.pl

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *