Zabytkowy „Złoty Róg” w Stambule nabiera nowego czasu
Haliç, dzielnica otaczająca „Złoty Róg”, czyli głęboko wciętą zatokę Bosforu i część Półwyspu Historycznego, jest jednym z najpiękniejszych obszarów Stambułu. Złoty Róg, stanowiący punkt wejścia do Bosforu, zawdzięcza nazwę swojemu kształtowi przypominającemu róg oraz kolorowi wody, która mieni się złotem zwłaszcza o zachodzie słońca. Dzięki swojemu położeniu, ten naturalnie utworzony port stanowił ważny ośrodek, w którym cumowały statki floty handlowej Imperium Osmańskiego i Wschodniorzymskiego. Dzisiaj wielokulturowa zabudowa dzielnicy z meczetami, kościołami, synagogami i zabytkowymi szkołami nosi znamiona ponad tysiącletniej historii Stambułu. Dzięki powstającym w tym otoczeniu kolejnym atrakcjom, miejsce to staje się nowym, urokliwym punktem na mapie Stambułu.
W przestrzeniach powstałych po przekształceniu dawnych obiektów przemysłowych odbywają się międzynarodowe wydarzenia, dodające temu historycznemu regionowi nowoczesności i artystycznego ducha. Wraz z metamorfozą 600-letnich budynków stoczni położonych wzdłuż nabrzeża Złotego Rogu, ta część miasta stała się nowym centrum kultury. To właśnie tutaj odbywa się jedno z najpopularniejszych jesiennych wydarzeń w Stambule – Contemporary İstanbul, które prezentuje najwspanialsze przykłady światowej sztuki współczesnej oraz skupia lokalne i międzynarodowe galerie, instytucje artystyczne, różnego rodzaju projekty oraz artystów. Podczas wydarzenia, które w dniach od 28 września do 1 października gromadzi w Stambule miłośników sztuki, można zobaczyć najbardziej podziwiane dzieła sztuki, być świadkiem przemiany dawnego obszaru przemysłowego, a także podziwiać zachwycającą linię brzegową Złotego Rogu.
Ze względu na te wszystkie powody zwiedzanie tego malowniczego regionu Stambułu jest jak podróż w czasie do okresu starożytności. Wybierz się na wycieczkę trzema różnymi trasami przez wąskie i kolorowe uliczki na wybrzeżu Złotego Rogu, jednej z najpiękniejszych dzielnic Stambułu.
Kolorowe uliczki Fener i Balat
Balat i Fener, sąsiadujące ze sobą dzielnice położone na Półwyspie Historycznym, są jednymi z najbardziej niezwykłych miejsc w Stambule, z bogatym dziedzictwem historycznym i wspaniałymi zabytkami. Te połączone ze sobą historyczne dzielnice przetrwały pomimo upływu wielu wieków i ciągłej zmiany przybywających tam osób.
Imponująca zabudowa architektoniczna stromych uliczek Balat, pełnych zabytkowych domów z oknami wykuszowymi, łączy przeszłość z przyszłością. Obecnie historia i teraźniejszość tej dzielnicy mieszają się w kolorowych, podobnych do labiryntu uliczkach, gdzie kawiarnie i butiki prowadzone przez trzecie pokolenie właścicieli sąsiadują z tradycyjnymi ogródkami herbacianymi i sklepami rzemieślniczymi. Balat i Fener są również pełne osobliwych sklepów z przedmiotami „z drugiej ręki”, sprzedawców antyków i domów aukcyjnych. Spacerując po Balat, można natknąć się na wiele zabytkowych budynków. Synagoga Ahrida, Synagoga Yanbol, Küçük Mustafa Paşa Hamamı (łaźnia turecka) i wspaniała bułgarska Cerkiew św. Szczepana (Żelazny Kościół) to tylko niektóre z nich. Ostatnia z tych budowli, bułgarska Cerkiew św. Szczepana (Żelazny Kościół), położona na wybrzeżu Złotego Rogu, to również jedyny na świecie kościół prawosławny zbudowany w całości z żelaza. Ta niesamowita konstrukcja, odlewy i metalowe części zostały wyprodukowane w Wiedniu w Austrii, załadowane na statki i przetransportowane do Balat. Następnie elementy te zostały zmontowane na brzegu Złotego Rogu. Kościół, który powstał na planie krzyża przy użyciu 500 ton żelaza, został udostępniony wiernym w 1898 roku.
Fener, uroczy sąsiad Balat, to jedna z najpopularniejszych tras w mieście z godnymi uwagi zabytkami, takimi jak zachwycający gmach szkoły średniej Fener Rum, siedziba Patriarchatu Konstantynopolitańskiego (Rum Ortodoks Patrikhanesi) oraz Katedra św. Jerzego (Aya Yorgi Kilisesi), czyli katedralna świątynia Patriarchatu Konstantynopolitańskiego w Stambule. Liceum Fener Rum to jeden z najbardziej spektakularnych przykładów XIX-wiecznej architektury położony na wzgórzach Fener, a także jedna z najbardziej monumentalnych budowli nad Złotym Rogiem. Budynek, znany jako „Czerwona Szkoła”, wyglądem przypomina zamek i został zbudowany z ogniotrwałych cegieł sprowadzonych z Marsylii.
Wzgórze Pierre Loti z widokiem na piękny Złoty Róg
Wzgórze Pierre Loti to doskonale znane miejsce na Półwyspie Historycznym. Wzgórze Pierre Loti, które wzięło swoją nazwę od pseudonimu francuskiego powieściopisarza Juliena Viauda, ma do zaoferowania piękne widoki na ogrom zabytkowej architektury Stambułu, wspaniale zachowanej od XIX wieku.
Wspinaczka na to malownicze wzgórze i podziwianie Stambułu z tego miejsca naprawdę zapiera dech w piersiach. Na Pierre Loti można wjechać bezpośrednio kolejką linową lub wspiąć się po schodach. Ze szczytu rozciąga się cudowny widok na stambulski Złoty Róg, który jest równie imponujący po zachodzie słońca, jak i w ciągu dnia. Tutejsza kawiarnia jest popularna wśród mieszkańców, którzy lubią pić herbatę, rozmawiać i jednocześnie podziwiać widoki.
Od dawnych koszar do największej biblioteki w Türkiye (Turcji)
Biblioteka Rami to jedna z najnowszych atrakcji dzielnicy. Mieści się w XVIII-wiecznych koszarach Rami w Eyüpsultan w Stambule. Dzięki pracom restauracyjnym, renowacyjnym i budowlanym, wykonanym z zachowaniem oryginalnej struktury i materiałów, ogrody wraz z otoczeniem kulturalno-artystycznym Biblioteki Rami zapewniają odwiedzającym niezapomniane wrażenia.
Biblioteka Rami, która zajmuje powierzchnię 220 dekarów (220 000 m²), jest najbardziej rozbudowaną biblioteką w Stambule i jedną z niewielu bibliotek w Europie. Biblioteka czeka na czytelników w każdym wieku, posiada oddzielne wypożyczalnie dla młodszych i starszych dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Ponadto można tu znaleźć działy specjalistyczne o różnej tematyce, a także książki w wersji cyfrowej. Kompleks bibliotek posiada też 51 tys. m2 terenów zielonych, dzięki czemu odwiedzający mogą spędzić czas na łonie natury. Oprócz ścieżek spacerowych i rowerowych na terenie Biblioteki Rami powstał również sztuczny staw otoczony drzewami.
Biblioteka Rami jako pierwsze miejsce w Türkiye (Turcji) została odznaczona „Certyfikatem Zrównoważonego Muzeum Biosfery”. To wyróżnienie uznaje jej pełną zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju, w tym poprzez użyte techniki renowacji i rozwiązania infrastrukturalne, a także jako miejsce wspierające lokalne życie kulturalne oraz pozwalające przekazać historyczne zasoby i informacje przyszłym pokoleniom.
Źródło: informacja prasowa Synertime/ Newseria.pl