downhill
|

Wrzesień na dwóch kółkach! Trasy downhillowe w ośrodkach PKL czekają na rowerzystów

Wakacje powoli dobiegają końca, ale nie dla miłośników jednośladów! Sezon rowerowy trwa w najlepsze, a na pasjonatów dwóch kółek w ośrodkach turystycznych Polskich Kolei Linowych czekają trasy downhillowe. Na miejscu nie zabraknie również sportowych emocji oraz adrenaliny podczas zawodów Local Series of Downhill. 

Dobrze przygotowane trasy rowerowe o różnym stopniu trudności, odpowiednie flow oraz poziom adrenaliny – to wszystko czeka na miłośników downhillowej jazdy, którzy odwiedzą ośrodki turystyczne Grupy PKL i wypróbują swoich sił na ścieżkach rowerowych należących do PKL Bike Parks.

W PKL Bike Parks zadbaliśmy o profesjonalną ofertę dla rowerzystów oraz dobrze przygotowane trasy rowerowe, o różnym poziomie zaawansowania. Trasy znajdują się na terenie trzech górskich ośrodków turystycznych Grupy PKL: na Palenicy w Szczawnicy, Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim oraz Mosornym Groniu w Zawoi. Downhillowcy i miłośnicy rowerów, posiadający jedną kartę mogą korzystać z udostępnionych tras rowerowych we wszystkich trzech ośrodkach

mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL. 

Oprócz dostępnych tras, wypożyczalni oraz profesjonalnych szkoleń, na wszystkich rowerzystów w ośrodkach PKL czekają również rywalizacje oraz sportowe emocje.

PKL Bike Parks

Trasy „po zbóju” w ośrodku PKL Palenica 

Trasy dowhillowe w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy 

W ośrodku PKL Palenica czekają na rowerzystów dwie trasy downhillowe Rozbójnik oraz Ciupaga, które – jak same nazwy wskazują – są szybkie i pełne przeszkód. Trasy te zdecydowanie nie należą do najłatwiejszych, są dedykowane dla średniozaawansowanych, zawansowanych i zawodowych rowerzystów. Wyróżnia je naturalne podłoże, które charakteryzuje sięlicznymi korzeniami, kamieniami czy skałami, dlatego tutaj rowerzyści muszą wykazać się sporą czujnością i koncentracją.

Rowerzyści na trasach w ośrodku PKL Palenica 

Trasa Ciupaga mierzy 1150 m i jest bardzo techniczna, szybka, posiada liczne uskoki, skocznie, strome podjazdy oraz trawersy, dlatego przeznaczona jest dla zaawansowanych i profesjonalnych rowerzystów.

Rozbójnik – to druga z tras zjazdowych w ośrodku PKL Palenica. Jej długość wynosi 1700 m, skorzystają z niej zarówno wprawianie już w bój amatorzy jazdy downhillowej, jak i średniozaawansowani miłośnicy tego sportu. Trasę charakteryzują skocznie, bandy oraz trawersy. Zdecydowanie adrenalinę podkręcą na trasie liczne przeszkody czy stoliki. Na górnym odcinku „Rozbójnika” rowerzyści zmierzą się z licznymi bandami oraz skoczniami.

Mosorny Groń w Zawoi -raj dla rowerzystów

Trasy downhillowe w ośrodku PKL na Mosronym Groniu w Zawoi 

Rowerzyści bez względu na poziom umiejętności jazdy downhillowej, w ośrodku Grupy PKL na Morosnym Groniu w Zawoi zdecydowanie odnajdą trasę odpowiednią dla siebie. Bezpośrednio przy kolei krzesełkowej PKL znajdują siętrzy trasy rowerowe o różnym stopniu trudności, od łatwych, średniozaawansowanych aż po trudne.

Trasy downhillowe w ośrodku PKL na Mosronym Groniu w Zawoi 

Najdłuższa w ośrodku jest trasa Freeride, która mierzy 2190 m. Jest ona przeznaczona dla średniozaawansowanych i zaawanasowanych rowerzystów. Charakteryzuje się utwardzoną nawierzchnią, co zdecydowanie sprawia, że jest polecana osobom z dobrymi umiejętnościami jazdy rowerem w górskim terenie. Na trasie znajduje się duża ilość sztucznych muld, profilowanych zakrętów, stolików, drewniane dropy oraz naturalne przeszkody i nierówności, jak chociażby uskoki, kamienie, korzenie.

Średniozaawansowani oraz zaawansowani rowerzyści mogą wypróbować swoich sił na naturalnej trasie Enduro,która wymaga nie lada umiejętności.

Enduro przeszła przebudowę i na początku czerwca ponownie została udostępniona miłośnikom jednośladów. Dzięki odświeżeniu część trasy zyskała nowy przebieg, utworzone zostały na niej dodatkowe bandy, a także przeszkody, jak na przykład dropy. Wybrane fragmenty natomiast prowadzone są naturalną linią bez ingerencji w podłoże. Trasę charakteryzują liczne sekcje korzenne, kamienie, ujemne zakręty i uskoki. Trasa obecnie mierzy 1900 m, co oznacza, że zyskała dodatkowe 224 m niepowtarzalnych rowerowych emocji.

W ośrodku PKL na Mosornym Groniu miłośnicy jednośladów skorzystają również z trasy NorthShoreo długości 115 m, która przeznaczona jest dla osób o różnym poziomie umiejętności jazdy downhillowej. Trasa w całości pokryta jest drewnianą konstrukcją. Rowerzyści mogą na niej spodziewać się licznych niespodzianek w postaci pochyłych zakrętów, uskoków i sztucznych muld.Trasa NortShore – ze względu na planowany remont – jest obecnie zamknięta, a jej otwarcie w nowej odsłonie odbędzie się już w przyszłym sezonie.

Entuzjastom downhillu polecamy również kompleks tras rowerowych Babia Góra Trails, znajdujący się w sąsiedztwie kolei PKL na Mosorny Groń. Kompleks liczy ponad 14,5 km tras typu single track o różnym stopniu trudności – od tras zielonych po czarne – dzięki temu nawet początkujący amatorzy jazdy downhillowej znajdą trasę idealną dla siebie. 

Miłośnikom górskiej jazdy rowerowej polecamy również udział w trzeciej edycji zawodów Local Series of Downhill 2023, które już 2-3 września odbędą się na trasach w ośrodku PKL Mosorny Groń w Zawoi. Chętni mogą zgłosić swój udział nawet w dzień rozgrywek. Informacje o zawodach oraz regulamin dostępne są na stronie www.pkl.pl.

Nabierz tempa na trasach rowerowych w ośrodku PKL Góra Żar

Trasy downhillowe w ośrodku PKL na Górze Żar

Pasjonaci jazdy downhillowej w ośrodku na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim poczują „flow” na czterech trasach rowerowych, znajdujących się bezpośrednio przy kolei krzesełkowej PKL. Początkujący, średniozaawansowani oraz profesjonalni rowerzyści wypróbują swoich sił na trasie Easy Line o długości 3800 m.

Na Górze Żar miłośnicy jednośladów skorzystają z jedynej w Polsce trasy typu Air Line. Będzie to nie lada gratka, ponieważ to właśnie na niej zmierzą się z licznymi ziemnymi bandami oraz drewnianymi konstrukcjami, jak chociażby WallRide’y czy kładki, których długość wynosi nawet 15 metrów. Jazda po tej szybkiej i skocznej trasie z pewnością będzie gwarancją niezapomnianych wrażeń od startu aż do samego końca.

Trasy rowerowe w ośrodku PKL na Górze Żar 

Wszystkim zaawansowanym rowerzystom polecamy udział w zawodach, które na trasie Air Line rozegrane zostaną 23-24 września. Regulamin dostępny jest na stronie www.pkl.pl.

Liczne ziemne wybicia, drewniane progi, naturalne przeskoki z kamieni oraz rock gardeny czekają na średniozaawansowanych oraz profesjonalnych rowerzystów na trasie Flow Downhill. Charakteryzują ja niezliczone ilości kamieni, korzeni, zakrętów oraz wszelkiego rodzaju szykan. Trasa jest szybka, płynna a jej długość wynosi 2000 m.

W ośrodku PKL na Górze Żar na zaawansowanych rowerzystów czeka także wymagajaca trasa Natural Downhill o długości 1800 m, która posiada step-up, kilka dropów, gapy oraz objazdy.

To nie koniec niespodzianek w ośrodku PKL Góra Żar! Na miłośników downhillowej jazdy rowerowej czeka tutaj jedyny w Polsce Skillpark – Żarogang. Liczne muldy, liny skoczne oraz wiele przeszkód dostępnych jest przez cały tydzień dla wszystkich pasjonatów dwóch kółek.

Skillpark – Żarogang w ośrodku PKL na Górze Żar 

Na terenie ośrodka PKL Góra Żar działa również wypożyczalnia sprzętu rowerowego, serwis oraz szkoła, w ramach której pod opieką doświadczonych instruktorów można szkolić swoje umiejętności jazdy rowerowej.

Trasy rowerowe znajdujące się na terenie ośrodków turystycznych PKL, wchodzą w skład kompleksu PKL Bike Parks i dostępne są dla miłośników jednośladów w ramach jednej karty.

Do zakończenia sezonu rowerowego – który przewidywany jest na koniec października – rowerzyści mogą skorzystać z karnetów w cenie od 79 zł przy zakupie on-line.

Szczegóły na temat tras rowerowych PKL Bike Parks dostępne są na stroniewww.rowery.pkl.pl. Kartę zakupić można w sklepie internetowymwww.pkl.pl. Warto śledzić stronę PKL oraz media społecznościowe ośrodków, by uzyskać informacje o aktualnych promocjach.

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKLoferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Źródło: Informacja prasowa Grupy PKL

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *