Wakacje pod namiotem – co trzeba wiedzieć
Coraz więcej z nas wybiera się na urlop pod namioty. Takie wakacje to wspaniała przygoda, szczególnie teraz w czasie pandemii, bo namiot można rozbić z dala od tłumów. Jednak aby z takiego wyjazdu przywieźć tylko dobre wspomnienia, warto się do niego odpowiednio przygotować. W tym tekście znajdziesz wszystko co musisz wiedzieć o planowaniu wyjazdu pod namiot.
Jak wiadomo, na wyjazd pod namiot trzeba zabrać więcej rzeczy niż do obiektu noclegowego. Aktualnie na terenach wielu campingów dostępne są kuchnie oraz łazienki, ale nie zawsze mamy pewność czy są one w pełni wyposażone. Zatem co ze sobą zabrać?
Co zabrać pod namiot?
Przede wszystkim trzeba zabrać ze sobą wygodny, ciepły śpiwór, karimatę oraz zestaw ręczników. Przy kompletowaniu garderoby, należy pamiętać o ubraniach na chłodniejsze dni, bo jak wiadomo, pogoda zmienną jest. Chyba, że planujemy wyjazd pod namiot do ciepłych krajów, to co innego :). Nie można zapomnieć o apteczce, w której powinny znaleźć się nie tylko lekarstwa, ale także preparaty przeciwko owadom oraz np. żele po ukąszeniach. Jeśli wybieramy camping położony w lesie lub w jego pobliżu, warto zaopatrzyć się w latarkę i zestaw baterii, na wypadek ich zużycia. Na liście rzeczy do zabrania powinniśmy umieścić ładowarki, przedłużacze i powerbanki, a oprócz elektroniki także parasol i sznurek na pranie.
Pamiętajmy o tym, aby miejsce, które zajmowaliśmy na campingu, pozostawić w takim stanie w jakim je zastaliśmy. Dlatego niepozorną pozycją na naszej check liście są worki na śmieci. Info o tym, jak być eko podczas urlopu, znajdziesz w tym poście.
Jeśli camping, który wybrałeś, nie posiada kuchni, niezbędne będzie spakowanie kuchenki elektrycznej i wszelkich przedmiotów, które są konieczne przy spożywaniu posiłków. Są to nie tylko sztućce, talerze, miski czy kubki. Warto zastanowić się nad wzięciem lodówki turystycznej, stolików oraz krzeseł, no i oczywiście jedzenia. Dobrą opcja będzie także zabranie ze sobą grila lub przedmiotów potrzebnych do rozpalenia ogniska.
Istotny jest oczywiście sam namiot. Dobrze jest wybrać namiot, którego rozłożenie i złożenie zajmie jak najmniej czasu. Ważne, aby namiot był bezpieczny, czyli posiadał np. przedsionek zamykany na klucz. Dobrze sprawdzą się również „kieszenie” wewnątrz namiotu, gdzie można schować dokumenty (jeśli nie mamy możliwości zostawienia ich w innym, bezpiecznym miejscu).
wakacje pod namiotem – o czym pamiętać?
Jeśli mamy w planach wędrówki, podczas których będziemy przemieszczać się z namiotem, zadbajmy o to, aby był on jak najlżejszy. Jeżeli planujemy wyjazd z dziećmi, warto uwzględnić ich potrzeby, czyli wybrać taki camping, który oferuje udogodnienia dla najmłodszych. Podobnie, kiedy wybieramy się na urlop z osobami starszymi lub cierpiącymi na przewlekłe choroby, to warto zdecydować się na camping, który znajduje się w niewielkiej odległości od najbliższego szpitala. Może się to wydawać zabawne, ale przed wyjazdem przećwiczmy rozkładanie namiotu w domu, aby później na miejscu nie tracić czasu.
Nawet jeśli jesteś zwolennikiem noclegów w hotelach i cenisz sobie wygodę, szukaj i sprawdzaj udogodnienia w oglądanych campingach. Niektóre z nich oferują bardzo dobre warunki, można by nawet rzec, luksusowe. Ostatnio dosyć prężnie rozwija się idea glampingów, czyli właśnie eleganckich campingów. Najważniejsze, abyśmy przy wyborze kierowali się własnymi potrzebami i wymaganiami.
Na co uważać?
Nieważne czy nocujemy w hotelu, czy na polu namiotowym, zawsze trzeba być uważnym i zwracać uwagę na ewentualne zagrożenia. O ile w obu miejscach zazwyczaj uważamy na złodziei, tak w przypadku campingu, to warto skupić się na takich zagrożeniach jak np. dzikie zwierzęta. Co więcej, w przypadku podróży z dziećmi, uważajmy na obecność ruchliwych dróg w okolicy naszego pola namiotowego. Zmartwień mogą nam przysporzyć także zmienne warunki atmosferyczne. Tutaj receptą będzie po prostu zaopatrzenie się w nieprzemakalny namiot.
Nielegalne biwakowanie
Według polskiego prawa biwakowanie zabronione jest parkach narodowych i rezerwatach przyrody. Wyjątkiem są miejsca (odpowiednio oznaczone) wskazane przez dyrektora parku narodowego lub rezerwatu. Generalnie biwakowanie jest również zakazane w lasach, ale podobnie jak w przypadku parków narodowych i rezerwatów, istnieją strefy wskazane przez nadleśniczego, gdzie można biwakować swobodnie. Z kolei za granicą trzeba zapoznać się z regulacjami obowiązującymi w danym kraju.
Źródło: Emilia Kołsut/ Rankomat.pl, fot. Matheus Bertelli/ Pexels.com