|

Stambuł jesienią? Tak! A ze Stambułu do Samarkandy!

Turcja to od lat jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród Polaków, którzy preferują wyjazdy zorganizowane. Riwiera Turecka czy Turcja Egejska z miejscowościami takimi, jak Marmaris, Bodrum, Alanya, Antalya i wiele innych są doskonale znane stałym bywalcom, jednak pozostała część kraju nadal dla wielu pozostaje nieodkryta. Jest okazja, aby to zmienić. Od początku czerwca w Polsce działają bezpośrednie połączenia z Warszawy do Ankary, a także pojawia się coraz więcej coraz tańszych opcji lotu do Stambułu. Dlaczego warto odwiedzić Stambuł i dokąd udać się w dalszą podróż? Kiwi.com podpowiada, a fani Azji Centralnej mogą już teraz zacierać ręce.  Za lot do Stambułu zapłacimy od 252 PLN! A ze Stambułu do Astany 396 PLN! Jesień to doskonały czas na Stambuł i Azję Centralną!

Stambuł – okno na świat Azji Centralnej

Stambuł to ogromny lotniczy hub – okno na cały świat i niemal bezkresne możliwości bardzo niedrogiego przemieszczania się po regionie chociażby Azji Centralnej. Dostępne na miejscu tanie linie lotnicze oferują tanie loty choćby do Kirgistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kazachstanu czy Turkmenistanu. Fani tych kierunków podróży mogą zacierać ręce i planować jesienne podróże, tym bardziej, że jesień to doskonały czas, by się tam wybrać. Piękna słoneczna pogoda, bez doskwierających upałów.

  • Kiwi.com podpowiada, że ze Stambułu do Aktau w Kazachstanie polecimy od 370 PLN, a do stolicy, Astany, już od 396 PLN. Ale to nie wszystko!
  • Kto nie marzy o Samarkandzie? To jedno z miejsc, które króluje na bucket liście wielu z nas. Z Kiwi.com ze Stambułu do Samarkandy dostaniemy się lotem w cenie od 592 PLN!
  • A ile będzie kosztował nas lot z Polski do Stambułu? Z Krakowa do Stambułu dostaniemy się już za 333 PLN, a z Gdańska polecimy już za 252 PLN! Więcej szczegółów dostępnych na Kiwi.com

Osoby, które planują podróż po regionie Azji Centralnej i pragną odwiedzić kilka miast w różnych krajach, Kiwi.com rekomenduje skorzystanie z opcji wyszukiwania Nomad. Wystarczy wpisać nazwy miast, do których chce się dotrzeć i orientacyjny czas pobytu, a Kiwi.com wyszuka najlepsze i najtańsze połączenia.

Stambuł z mniej znanej strony

1. Orient Express i Dworzec Sirkeci

Orient Express był uosobieniem luksusu, kolejowym odpowiednikiem Titanica, z którego korzystali najbogatsi. Pasażerami byli szpiedzy, dyplomaci, naukowcy, biznesmeni, a także przedstawiciele świata sztuki i ówczesnego „show-biznesu”. Josephine Baker, Mata Hari i Agatha Christie z pasją oddały się długiej i odległej podróży, która nigdy nie była monotonna. Ostatnią stacją był legendarny dworzec kolejowy Sirkeci (w Stambule) – niegdyś perełka architektury osmańskiej. Dziś na terenie dworca, który był zwieńczeniem 67-godzinnej i liczącej 2880 km podróży, mieści się muzeum kolejnictwa. Tory, niegdyś pokryte parą, są teraz całkowicie puste i pozbawione życia. Bo życie przeniosło się kilka pięter niżej, kiedy oddano do użytku podwodny tunel łączący Europę i Azję. To tutaj tętni teraz życiem, chociaż nie jest tak pełne blasku jak 100 lat temu.

2. Hotel Pera Palace przy Meşrutiyet Caddesi i tajemnica Agathy Christie

Podobno 100 lat temu podróżnych, którzy dotarli do Konstantynopola Orient Expressem, przewożono w szklanych noszach do hotelu Pera Palace, równie słynnego, jak sam pociąg. Wśród gości hotelowych nie brakowało gwiazd: Greta Garbo, Ernest Hemingway, Alfred Hitchcock, Jacqueline Kennedy, Mata Hari czy Agatha Christie. Ta ostatnia podobno zawsze nocowała w pokoju numer 411, którego historia elektryzuje. Po śmierci pisarki zorganizowano seans spirytystyczny z udziałem jasnowidza, który wskazał ulicę Meşrutiyet Caddesi, przy której mieści się hotel Pera Palace. Okazało się, że pisarka ukryła pod jednym z paneli podłogowych zardzewiały klucz do swojego pamiętnika. Podobno dziś spoczywa on bezpiecznie w banku w Stambule, ale wieść głosi, że jest jeszcze jeden…

3. Cmentarz Kilyos – turecki cmentarz dla nieznanych

Turcja znana jest z “tradycji” cmentarzy dla nieznanych, na których państwo chowa ciała osób, które przez pewien czas pozostają niezidentyfikowane lub nieodebrane przez bliskich. W praktyce są to miejsca pochówku wyrzutków społecznych, złodziei, morderców, nielegalnych imigrantów, nieuleczalnie chorych, osób z półświatka czy bezdomnych itp. Trzy najpopularniejsze cmentarze anonimowych znajdują się w Kilyos w Stambule, Sincan w Ankarze i Doğançay w Izmirze. To zwykle bezimienne, masowe groby, bez płyt nagrobnych, a zamiast nich tablice z numerami. Dzięki Elif Shafak, jednej z najpopularniejszych tureckich powieściopisarek, cmentarz w Kilyos stał się znany międzynarodowej publiczności – pisarka opisała go na kartach powieści “10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie”.

4. Wyspy Książęce – zabytkowe wille i letnie domy najbogatszych stambulczyków

Wyspy Książęce to archipelag 9 wysp, z czego 5 jest zamieszkanych, a największą z nich jest @Büyükada. Dzięki temu, że znajduje się niedaleko Stambułu i można z łatwością dotrzeć tam promem z miejskiego portu, jest świetną odskocznią od zgiełku miasta. Jest to jedna z tych wysp, na których obowiązuje całkowity zakaz ruchu pojazdów mechanicznych – oprócz powozów i rowerów. Büyükada słynie z pięknej architektury osmańskiej, zwłaszcza drewnianych, zabytkowych willi i rezydencji – w czasach sułtanatu była miejscem zsyłki książąt. Dziś najbogatsi mieszkańcy Stambułu mają tam swoje domki letniskowe, w których spędzają weekendy i wakacje. Niegdyś perełka wśród artystycznej bohemy Stambułu, szukająca tam inspiracji, dziś przyciągająca coraz więcej turystów, dlatego najlepiej wybrać się tam poza sezonem. Jak się tam dostać? Promem z jednego z portów w Stambule, takich jak Kabataş, Eminönü, Kadiköy i Bostanci. 

Źródło: informacja prasowa Kiwi.com/ Newseria.pl

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *