Samochodem do Niemiec – co musisz wiedzieć?
Polacy często wyjeżdżają do Niemiec, nie tylko w celach zawodowych czy rodzinnych, ale także wypoczynkowych. Szczególnie teraz, kiedy pandemia nie daje za wygraną, Niemcy jako nasz kraj – sąsiad, są dobrym, zagranicznym kierunkiem. Jeśli planujesz wyjazd do Niemiec samochodem, warto zapoznać się ze wszystkimi informacjami, które przydadzą się przed, jak i w trakcie podróży.
Wyposażenie pojazdu
Jak w przypadku podróży do innych krajów UE, samochód powinien być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową oraz apteczkę. Należy mieć na uwadze, że rozmowy przez telefon podczas prowadzenia są zabronione, a więc warto być posiadaczem zestawu głośnomówiącego. Oczywiście nie można zapomnieć o odpowiednich oponach, jeśli wyjazd odbywa się w okresie zimowym.
Przepisy drogowe
Nikt podczas wyjazdów nie zamierza nadwyrężać budżetu z powodu konieczności opłacenia mandatu. Dlatego trzeba pamiętać o zapiętych pasach, a dzieci przewozić w fotelikach samochodowych. Jak wspomniano wyżej, każdy kierowca ma obowiązek wyposażyć samochód jak należy. Jeśli chodzi o alkohol w wydychanym powietrzu, dopuszczalna ilość wynosi 0,5 g/l. Dotyczy to tylko doświadczonych kierowców, ponieważ osoby, które posiadają prawo jazdy krócej niż 2 lata, obowiązuje bezwzględna trzeźwość. Co do prędkości, w terenie zabudowanym można poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h, w terenie niezabudowanym 100 km/h, a na autostradach lub drogach ekspresowych 130 km/h.
Ceny paliwa
Wszystkie aktualności dotyczące cen paliwa można śledzić na stronie Polskiego Związku Motorowego. Jednak średnie ceny za litr w czerwcu 2020 roku wynosiły Pb95 – 1,25 euro, Pb98 – 1,38 euro, Diesel – 1,05 euro, LPG – 0,51 euro.
Winiety i autostrady w Niemczech
Na szczęście w Niemczech winiety nie obowiązują, ponieważ korzystanie z autostrad przez kierowców pojazdów osobowych jest bezpłatne. Jedyne odcinki płatne to tunele Herrentunnel i Warnowtunnel, gdzie koszt przejazdu tym pierwszym wynosi 1,9 euro, a drugim 3,5 euro.
Darmowe autostrady to czynnik, który zachęca do odwiedzania Niemiec podczas podróżowania po Europie. Są one oznaczone literą „A” i liczbą. Jeśli liczba jest parzysta to trasa autostrady przebiega ze wschodu na zachód (A4 – łączy granicę Holandii z granicą Polski). Jeśli zaś liczba przy literze „A” jest nieparzysta, to trasa tej autostrady biegnie z północy na południe (A1 – łączy wybrzeże Morza Bałtyckiego z granicą Francji).
Mandaty i ważne telefony
Przykładowo mandat można otrzymać za parkowanie w nieodpowiednim miejscu (nawet do 70 euro), za korzystanie z aplikacji, które ostrzegają przed mandatami (75 euro), czy za przekroczenie prędkości o 10 km/h w terenie zabudowanym (30 euro).
W przypadku, kiedy potrzebna będzie pomoc w trakcie podróży, warto mieć przy sobie ważne numery telefonów. Oczywiście numer 112 działa na terenie Niemczech, ale oprócz tego można dzwonić na numer 110 (policja), 18 02 22 22 22 (pomoc drogowa) oraz +49 302 231 30 (ambasada RP w Berlinie)
Źródło: Michalina Miotk/ Rankomat.pl, fot. Jens Mahnke/ Pexels.com