|

Samochodem do Austrii- co należy wiedzieć

Myślisz o wyjeździe na urlop do Austrii i o podróży samochodem? W takim razie warto zapoznać się z panującymi tam przepisami. W tym tekście znajdziesz informacje o przepisach drogowych, cenach paliwa, winietach, a także autostradach.

Wyposażenie samochodu przed podróżą

Przepisy, które dotyczą obowiązkowego wyposażenia samochodu są w Austrii bardzo rygorystyczne. Przeprowadzane są wnikliwe kontrole stanu technicznego pojazdu. Sprawdza się m. in obowiązkowe wyposażenie, do którego należą apteczka, kamizelka odblaskowa oraz trójkąt ostrzegawczy. W razie wypadku, kierowca ma obowiązek opuścić pojazd w założonej kamizelce odblaskowej.

Jeśli planujesz podróż w okresie zimowym, pamiętaj o używaniu opon przeznaczonych na tę porę roku. Alternatywą może być używanie opon letnich z łańcuchami, ale to rozwiązanie możliwe jest tylko wtedy, gdy jezdnia jest oblodzona i pokryta śniegiem.

Przepisy drogowe w Austrii

Austriacy bardzo zwracają uwagę na przestrzeganie ustalonych przepisów drogowych. Należy pamiętać o obowiązkowym korzystaniu z pasów bezpieczeństwa, a także o obowiązku zachowania trzeźwości. Dodatkowo dzieci poniżej 14 roku życia oraz mające mniej 150 cm wzrostu, muszą podróżować w fotelikach samochodowych. Zakazane jest również korzystanie z telefonów komórkowych w czasie jazdy, chyba, że posiadamy zestaw głośnomówiący.

fot. Peter Fazekas/ Pexels.com

Ceny paliwa

Jak wiadomo ceny paliwa często ulegają zmianie. Z informacji podanych przez Polski Związek Motorowy, wynika, że w czerwcu 2020 roku Austriacy płacili średnio za litr: Pb95 – 1,02 euro, Pb98 – 1,18 euro, Diesel – 1,00 euro, LPG – 0,77 euro.

Przed wyjazdem warto zainstalować aplikację, np. Fuel Flash, dzięki której z cenami paliw będziesz na bieżąco.

Austriackie autostrady

Sieć autostrad w Austrii jest bardzo rozbudowana. Mieszkańcy i podróżujący przez Austrię mają łącznie do dyspozycji ponad 2 200 km. Autostrady oznaczone są literą „A”, np. A1 , a drogi ekspresowe literą „S”, np. S1.

Pamiętaj, że w ciągach autostrad jest zlokalizowanych wiele tuneli. Przejazd niektórymi z nich jest dodatkowo płatny. Przykładowo na autostradzie A9 trzeba zapłacić za przejazd odcinkami Bosruck Tunnel oraz Gleinalm Tunnel.

fot. Brian de Karma/ Pexels.com

Winiety

Zakup winiet na czas podróży po Austrii jest obowiązkowy, jeśli chcemy podróżować drogami szybkiego ruchu lub autostradami. W 2020 roku posiadacze pojazdów do 3,5 ton zapłacą 9,40 euro za winietę ważną 10 dni, 27,40 euro za okres ważności 2 miesięcy oraz 91,10 euro za winietę roczną. Jeśli chodzi o motocykle, 10- dniowa winieta kosztuje 5,40 euro, 2- miesięczna 13,70 euro, a roczna 36,20 euro.

Winiety można zakupić m. in. na stacjach benzynowych lub przejściach granicznych, zlokalizowanych na terenie całej Austrii. Polacy mogą ją również zakupić na stronie Polskiego Związku Motorowego. Podobnie jak na Węgrzech, istnieje możliwość zakupu winiety w formie elektronicznej poprzez aplikację App Unterwegs lub na stronie Asfinag.at. Jeśli również myślisz o podróży samochodem na Węgry, wszelkie informacje znajdziesz w tekście Samochodem na Węgry.

Należy także pamiętać o prawidłowym umieszczeniu winiety na samochodzie. Instrukcja o jej poprawnym naklejaniu znajduje się na odwrocie winiety. Nieprawidłowo naklejona winieta może narazić Cię na grzywnę w wysokości 3 000 euro.

Mandaty

Za nieprzestrzeganie przepisów drogowych w Austrii grożą surowe mandaty. W aktualnym taryfikatorze znajdują się mandaty do 25 000 euro za korzystania z kamerki samochodowej (w Austrii korzystanie z tego sprzętu jest zabronione) oraz od 30 do 2 180 euro za przekroczenie prędkości (stawka zależy od terenu, na którym prędkość została przekroczona).

Oprócz mandatów, trzeba mieć na uwadze fakt, że za niektóre wykroczenia policja może zatrzymać prawo jazdy (nawet do 6 miesięcy). Dotyczy to nie tylko Austriaków, ale także obcokrajowców.

Telefony, które warto pamiętać

Podobnie jak w innych krajach, w Austrii działa linia alarmowa 112. Oprócz tego warto zapisać sobie numery straży pożarnej (122), policji (133), pogotowia ratunkowego (144), a także pomocy technicznej (123 – ARBO lub 120 – OAMTC). Połączenia ze służbami ratowniczymi są bezpłatne.

Źródło: Michalina Miotk/ Rankomat.pl, fot. Dimitry Anikin/ Pexels.com

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *