ferie w polskich górach
|

Jak ferie zimowe to tylko w górach! Zaplanuj wolne dni i spędź czas aktywnie poza domem

Zimowy wypoczynek to czas, na który czekają nie tylko uczniowie, ale i rodzice. Dwutygodniową przerwę w nauce czy nawet kilkudniową w pracy, zdecydowanie warto zaplanować i wykorzystać na aktywności, szczególnie kiedy jesteśmy miłośnikami sportów zimowych. Jeśli właśnie rozpoczynasz urlop i zastanawiasz się, który kierunek wybrać, by w pełni wykorzystać dni wolne, koniecznie sprawdź propozycje przygotowane przez górskie ośrodki Grupy PKL. 

Ferie zimowe w górach to doskonały czas na relaks, aktywności oraz zregenerowanie siły. Wyjazd z pewnością pozwoli nam wyrwać się od codziennej rutyny i spędzić czas na aktywnościach poza domem. Miło spędzone chwile w zimowych krainach światła oraz niepowtarzalne krajobrazy, a może szaleństwo na nartach, snowboardzie albo sankach? Sprawdź z jakich atrakcji skorzystasz w poszczególnych ośrodkach Grupy PKL.

Wybierz się do stolicy polskich gór i odwiedź Gubałówkę

Kraina Światła na Gubałówce

Zakopane od dekad uważane jest za stolicę polskich gór i narciarstwa. Panuje tutaj niezwykły podhalański klimat i nie brakuje miejsc, w których można spędzić aktywnie czas ze znajomymi czy na rodzinnej integracji. Oczywiście warto wyruszyć w podróż legendarnym wagonikiem kolei linowo-terenowej PKL i odwiedzić uwielbianą Gubałówkę. Na wzniesieniu czeka na nas Kraina Światła – czyli najwyżej położony parka świetlny w Polsce, która w tym roku lśni jeszcze bardziej.

Na Gubałówce skorzystamy z 300-metrowej trasy narciarskiej z wyciągiem orczykowym. Miłośnikom adrenaliny polecamy największy w Polsce snow park – Goobaya SnowPark, zaprojektowany i prowadzony przez topowych w kraju zawodników freestyle. Przy stacji dolnej kolei linowo-terenowej PKL znajduje się również specjalnie wyprofilowany ze śniegu zjazdowy tor SnowGubing’owy, który dostępny jest w godzinach 10:00-18:00.

Goobaya SnowPark

Jeśli po zimowych atrakcjach będziemy chcieli się ogrzać czy skosztować pysznych dań z najlepszym widokiem na Giewont, proponujemy odwiedzić Restaurację Gwarno, w której poczujemy niezwykły podhalański klimat.

Restauracja Gwarno pod Gubałówką

Niezapomniane ferie na Kasprowym Wierchu

Wybierając się do Zakopanego, koniecznie odwiedźmy Tatry. Zdecydowanie czekają tu na nas niezapomniane widoki na ośnieżone szczyty gór i jedyne w całej Polsce trasy narciarskie o charakterze alpejskim.

Widoki na Kasprowym Wierchu

Miłośnicy sportów zimowych, mogą być pewni, że wrażeń i emocji na najwyższym poziomie dostarczy zjazd z tras narciarskich w ośrodku PKL Kasprowy Wierch. Sam wyjazd najdłuższą koleją linową w Polsce na jedną z najpopularniejszych gór w kraju będzie sporym przeżyciem. Zimowe krajobrazy Tatr to widoki, które na długo zostaną w naszej pamięci.  

Kolej linowa PKL na Kasprowy Wierch

W ośrodku PKL Kasprowy Wierch skorzystamy z dwóch szerokich oraz wymagających tras, które znajdują się w pięknych dolinach – Goryczkowej (2100 m długości) i Gąsienicowej (1200 m długości). Są one dobrze przygotowane oraz w pełni pokryte naturalnym śniegiem. Na narciarzy czeka tutaj także nartostrada prowadząca aż do samych Kuźnic.

Warto również wspomnieć, że na trasie w Dolinie Gąsienicowej dostępny jest slalom z pomiarem czasu, każdy z nas może sprawdzić się w jeździe na czas.

Trasy narciarskie w ośrodku PKL na Kasprowym Wierchu

Wyjazd na Kasprowy Wierch warto zaplanować i z wyprzedzeniem zakupić – na wybrany dzień oraz godzinę – tourpassy i skipassy w sklepie PKL. Warto pamiętać, że czas odjazdu kursu kolei jest ściśle określony i znajduje się na tourpassie i skipassie.

Wybierz się na zorganizowany wyjazd narciarski z Krakowa lub Katowic i szusuj na Kasprowym Wierchu

Zimowe sporty w sercu Tatr to prawdziwa uczta dla duszy i ciała, dlatego zdecydowanie warto wykorzystać wolny czas, by spędzić go aktywnie. Jeśli nie mamy czasu na zorganizowanie wyjazdu – nic straconego! Warto wówczas skorzystać z oferty biura podroży PKL Tours, które za nas zajmie się wszystkim. Zorganizowane wyjazdy narciarskie na Kasprowy Wierch odbywają się z Krakowa oraz Katowic. Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na stronie organizatorahttps://pkltours.pl/. 

Odwiedź Jaworzynę Krynicką i szusuj na trasie mistrzów

Trasy w ośrodku Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej

Na Jaworzynie Krynickiej panują doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych: narciarstwa zjazdowego i snowboardu. Odwiedzając ten ośrodek możemy przygotować się na sporo nowości i niezapomnianych wrażeń. Znajduje się tutaj aż 12 tras o łącznej długości niemal 14 km, z tego cztery posiadają homologację FIS.

W ośrodku PKL Jaworzyna Krynicka do dyspozycji miłośników sportów zimowych są aktualnie trasy: nr 1 o długości 2600 m, nr 2 o długości 900 m, 2a również o tej samej długości, nr 3 o długości 700 m, nr 6 o długości 1050 m oraz obie trasy szkoleniowe „Żółwik” i „Misiek”. 

Zima w ośrodku narciarskim na Jaworzynie Krynickiej

W ośrodku możemy poszusować wieczorowa pora na trasach nr 1 i 6. Na trasie nr 6 przerwa na ratarakowanie będzie w godzinach 16:00-18:00. 
W ferie dostępne będą wszystkie trasy narciarskie w ośrodku Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej.

Do dyspozycji miłośników sportów zimowych są tutaj także nowoczesna 6-osobowa kolej krzesełkowa Jaworzyna Express, wyciągi, kolej krzesełkowa oraz gondolowa. Obok stacji dolnej znajduje się Hotel Jaworzyna Krynicka. Liczne restauracjeszkoła Jaworzyna Ski&SnowboardAkademia Misia Polarnegowypożyczalnia nartserwis Wintersteiger oraz  centrum testowe Rossignol i HEAD.

Zima w ośrodku narciarskim na Jaworzynie Krynickiej

W tym sezonie narciarze będą mieli do dyspozycji nową 4-os kolej krzesełkową o nazwie „Siódemka” wraz z zupełnie nową trasą narciarską dla początkujących. Warto śledzić informacje na stronieoraz w mediach społecznościowych ośrodka Grupy PKL, by być na bieżąco z wszystkimi nowościami oraz godzinami ich dostępności. Kalendarz zawodów i wydarzeń dostępny jest tutaj na stronie ośrodka https://jaworzynakrynicka.pl/.

Mapa ośrodka narciarskiego Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej

Tegoroczna zima na Jaworzynie będzie atrakcyjna nie tylko ze względu na ilość oferowanych tras. 24 i 25 lutego krynicki ośrodek Grupy PKL zamieni się w arenę zmagań zawodników, podczas Pucharu Świata FIS w snowboardzie alpejskim, który po raz pierwszy w historii Polski zostanie rozegrany właśnie na Jaworzynie na trasie nr 2a.  Dlatego koniecznie obserwujmy newsy związane z wydarzeniem i kibicujmy naszym zawodnikom!

Ale emocji nie zabraknie już podczas ferii zimowych. Ośrodek Grupy PKL planuje dla najmłodszych miłośników sportów zimowych wiele aktywności oraz mnóstwo ciekawych konkursów.

Góra Parkowa – ferie w stylu retro

Kolej linowo-terenowa PKL na Górę Parkową

Wybierając się na narty na Jaworzynę Krynicką, zachęcamy by odwiedzić Górę Parkową w centrum Krynicy. To właśnie tam czeka nas prawdziwa podróż w czasie.

Na Górę Parkową dotrzemy historycznymi i odrestaurowanymi wagonikami, a na jej szczycie spędzimy magiczne chwile w iskrzącym się Parku Światła. W zimowej krainie czekają na nas rzeźby świetlne nawiązujące do stylu retro.

Stylowe rzeźby w Parku Światła

W ośrodku Grupy PKL na Górze Parkowej możemy również przygotować się na saneczkowe szaleństwo. Nie tylko dzieci, ale i dorośli na tutejszej śnieżnej polanie będę bawić się doskonale, zabawa gwarantuje ekscytacje i  mnóstwo radościWięcej informacji na ten temat na stronie www.pkl.pl w zakładce Góra Parkowa. ​

W ośrodku dostępne są również Parkowa Restauracja i Kawiarnia, w których panuje niezapomniany klimat lat 30. ubiegłego wieku.  

Od rana po zmierzch szusuj na Palenicy

Ośrodek narciarski PKL na Palenicy w Szczawnicy

Miłośnikom białego szaleństwa proponujemy ośrodek narciarski PKL na Palenicy w Szczawnicy. Każdy – bez względu na umiejętności jazdy na nartach oraz stopień zaawansowania – znajdzie tu trasę idealną dla siebie. Do naszej dyspozycji są trasy: Szafranówka I oraz rodzinna Palenica II, a także polana do nauki.  

PKL przygotowały także ofertę z myślą o miłośnikach wieczornej jazdy. W ośrodku narciarskim na Palenicy możemy liczyć na wyratrakowane oraz oświetlone trasy. Przerwa na ratrakowanie trasy Palenica II trwa od 16:00 do 18:00, jednak w tym czasie skorzystamy z trasy na Szafranówce. A od godz. 18 do 21:00 możemy powrócić na Palenicę II, by poszusować wieczorem na przygotowanym stoku.

Trasy narciarskie w ośrodku PKL na Palenicy w Szczawnicy

W ośrodku PKL na Palenicy w Szczawnicy do naszej dyspozycji są również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz serwisNajmłodsi pod okiem instruktorów mogą próbować swoich sił w szkółce narciarskiej.

Miłośnikom regionalnych smaków polecamy wizytę w wyremontowanym Szałasie Palenica oraz odnowionej Przystani Szafranówka – zdecydowanie czekają tutaj na nas kuchenne rarytasy! Jeśli planujemy w Szczawnicy zatrzymać się na dłużej, warto skorzystać z oferty Willi i Restauracji pod Kolejką, a spędzimy ferie z widokiem na trasy.  

Mosorny Groń czeka na narciarzy!

Ośrodek narciarski PKL na Mosornym Groniu w Zawoi

W ośrodku PKL na Mosornym Groniu w Zawoi narciarze skorzystają z dobrze przygotowanej 1,5 km trasy. Przez całą zimę stok jest profesjonalnie przygotowywany i oświetlony na całej długości, co oznacza, że amatorzy sportów zimowych mogą z niego korzystać również w godzinach wieczornych. W weekendy o godzinie 16:00 trasa jest zamykana na ratarakowanie przed wieczorną jazdą, która zaczyna się od godziny 18:00.

W ośrodku narciarskim najmłodsi skorzystają z wyciągu oraz poćwiczą szusowanie na polanie do nauki o długości 50 m.

Trasy w ośrodku PKL na Mosornym Groniu w Zawoi

Miłośnicy narciarstwa biegowego, śladowego, skiturowego i backcountry wypróbują swoich sił na specjalnie przygotowanej i ratrakowanej trasie biegowej w ośrodku PKL Mosorny Groń. Początek trasy znajduje się przy górnej stacji kolei krzesełkowej na Mosorny Groń i prowadzi stokami Hali ŚmietanowejTrasa wytyczona jest w formie pętli, a jej długość wynosi  4,6 km. Została oznakowana kolorem czerwonym. Na trasie udostępniony jest tor zarówno pod styl klasyczny (trasa jednokierunkowa) i przygotowana część do narciarstwa biegowego stylem łyżwowym oraz dla spacerowiczów. Na miejscu dostępna jest również wypożyczalnia oferująca sprzęt narciarski. Informacje na temat dostępności trasy biegowej znajdują się na stronie www.pkl.pl. 

Po intensywnym szusowaniu zachęcamy, by odwiedzić Karczmę Mosorny Groń, w której ogrzejemy się i skosztujemy przysmakówJeśli chcemy w Zawoi zostać na dłużej, tuż przy dolnej stacji PKL znajduje się hotel Pokoje Gościnne.

Aktywnie na Górze Żar

Rozświetlona Kraina Żaru w ośrodku PKL na Górze Żar

Planując ferie w Beskidach warto odwiedzić ośrodek PKL na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Na szczycie wzniesienia przez cały sezon zimowy dostępna jest Kraina Żaru z lśniącymi rzeźbami świetlnymi.

Trasy narciarskie w ośrodku PKL na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim
Góra Żar w zimowej odsłonie

Znajduje się tutaj również trasa narciarska o długości 1600 m, która jest jedną z najdłuższych zjazdowych tras w tym rejonie. Jeśli zaczynamy swoją przygodę ze sportami zimowymi, w ośrodku skorzystamy z łagodnej część trasy o długości 300 m, znajdującą się w górnym odcinku, która obsługiwana jest przez wyciąg orczykowy. W ubiegłym roku uruchomiony został również nowy wyciąg orczykowy o długości 600 m, obsługujący dodatkowo narciarzy i snowboardzistów w środkowej części trasy. Informacje na temat dostępności tras znajdują się na stronie internetowej www.pkl.pl oraz w mediach społecznościowych ośrodka PKL Góra Żar.

Bieszczady – zima jak z bajki!

Ośrodek turystyczny PKL w Solinie

Jeśli do tej pory wyjazd w Bieszczady kojarzył się nam tylko z letnim biwakiem i ciepłymi zachodami słońca, to zdecydowanie pora to zmienić! Bieszczady zachwycają o każdej porze roku. Odwiedzając zimą ośrodek PKL w Solinie, możemy z wysokości wagonika podziwiać otulone śniegiem wzgórza, które zapierają dech w piersiach. Nic nie smakuje lepiej, niż pyszne ciasto oraz szklanka gorącej herbaty skosztowane z widokiem na jeziora i ośnieżone połoniny, a to czeka nas w kawiarni na Wieży.  

Ferie zimowe, to dobry moment na zdobycie nowych umiejętności. Dlatego zachęcamy najmłodszych do wzięcia udziału w warsztatach kulinarnych, które w każdy piątek i sobotę – począwszy od 19 stycznia – w godzinach 11:00-14:00 zaplanowane są w Karczmie Jawor.

Nieco starsi z pewnością będą się bawić wybornie przy muzyce na żywo oraz warsztatach winiarskich z sommelieremMuzyczne wieczory zaplanowane są w Karczmie Jawor 20 stycznia oraz 3 i 17 lutego. Natomiast warsztaty winiarskie połączone z lunchem dostępne będą 19 stycznia, 16 i 23 lutego w godzinach 16:00-17:00Na wydarzenie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod numerem 22 444 66 77. Limit do 12 osób.      

Niezwykła podróż w ośrodku PKL Solina

W ośrodku PKL Solina miłośnicy narciarstwa mogą liczy również na niespodziankę! W Karczmie Jawor za okazaniem skipassu, z któregokolwiek z bieszczadzkich wyciągów, dostaniemy -5% na cały rachunek.

Jak widać odwiedzając zimą ośrodki Grupy PKL na nudę narzekać nie będziemy! Wybierając górskie kierunki możemy być pewni, że dni wolne spędzimy aktywnie na stoku, atrakcyjnie w zimowych świetlnych krainach i wśród pięknych widoków. Organizując wypoczynek warto zapoznać się z ofertą nieco wcześniej. Jeśli jesteśmy miłośnikami sportów zimowych, to proponujemy z wyprzedzeniem zaplanować wyjazd na narty czy deskę, a także wcześniej zarezerwować skipass na trasy oraz bilety turystyczne do ośrodków Grupy PKL.

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z 87-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Źródło: informacja prasowa Polskie Koleje Linowe PKL

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *