Jak dojechać do Positano? Wszystko, co musisz wiedzieć
Włoski region Kampania, ze stolicą w Neapolu, pełen jest wyjątkowych miejsc, zapierających dech w piersiach. Jednym z nich jest małe miasteczko Positano, które w ostatnim czasie stało się hitem. Co więcej, dla wielu podróżujących jest ono obowiązkowym punktem na mapie miejsc do odwiedzenia podczas podróży do Neapolu. Planujesz lot właśnie do Neapolu albo jesteś już na miejscu i zastanawiasz się, jakie cuda kryją okolice? A może wahasz się, czy warto opuścić Neapol? Zdecydowanie warto! Dowiedz się, jak dojechać do Positano!
Wielu turystów odwiedza Positano właśnie podczas pobytu w Neapolu, ponieważ to tam znajduje się najbliższe lotnisko. Tanie linie lotnicze przyzwyczaiły nas, że po kosztach można dostać się praktycznie wszędzie, a jednym z takich miejsc jest właśnie Neapol. Dolecieć tam można z większości polskich lotnisk. Neapol, jako miasto bazowe i stolica regionu, oferuje dosyć szeroką siatkę połączeń kolejowych. Dojedziemy stamtąd nie tylko do Rzymu czy aż do Mediolanu, ale także do mniejszych miejscowości. I to właśnie na jednej z tych mniejszych miejscowości skupię się w tym tekście.
zainspiruj się!
Pobyt w Neapolu niekoniecznie musi się ograniczyć tylko do eksplorowania atrakcji w jego obrębie. Takiego założenia warto się trzymać podczas każdej podróży, jeśli pozwala na to czas, którym dysponujemy. Inspiracji do odkrywania okolicznych miejscowości jest wiele, od blogów podróżniczych zacząwszy na instagramie kończąc. Przed podróżą warto zapoznać się ze wszystkim, co napotkamy podczas surfowania w internecie, a co dotyczy okolicznych miast i wiosek, bo nigdy nie wiadomo jakie perełki kryje dany region. W przypadku Neapolu zdecydowanie jest to Wybrzeże Amalfi, gdzie znajduje się właśnie Positano. Pomysł jest, a więc pozostaje kwestia, jak tam dojechać?
Z Neapolu do Sorrento
Nie ma co się oszukiwać, najszybszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia do Positano jest podróż wypożyczonym samochodem. O ile rozwiązanie to jest szybkie i wygodne, na pewno nie należy do najtańszych. Jeśli z kolei nie masz możliwości wynajęcia samochodu, nic straconego, na pomoc przychodzi komunikacja publiczna.
Punktem startowym podróży do Positano jest udanie się na dworzec Garibaldiego w Neapolu. Jest on dosyć duży i znajduje się tam wiele punktów informacji oraz biletomatów, natomiast odnoszą się one do połączeń krajowych, nie lokalnych. Aby nie tracić czasu od razu należy kierować się piętro niżej, czyli na poziom -1 dworca, gdzie znajduje się punkt zakupu biletów kolei o nazwie Circum Vesuviana. Koleje te oferują wiele połączeń, natomiast kierunkiem, który nas interesuje jest miasto Sorrento. Bilet w jedną stronę kosztuje 2,5 euro. Po zakupie biletu należy przejść przez bramki, które znajdują się tuż obok kas. Stamtąd łatwo dojedziemy do peronów, na których obsługiwane są tylko pociągi Vesuviany. Pozostaje już tylko sprawdzić, z którego peronu odjeżdża pociąg do Sorrento i voila, cel w połowie osiągnięty! Podróż do Sorrento trwa około 1,5 godziny, a po drodze warto zwrócić uwagę na przystanki, na których zatrzymuje się pociąg. Jednym z nich są Pompeje, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne starożytnego miasta, zniszczonego przez wybuch wulkanu Wezuwiusz.
Do Positano z widokiem w tle
Po przyjeździe do Sorrento, należy udać się przed budynek dworca, na którym właśnie wysiedliśmy. Stamtąd z kolei odjeżdżają autokary do miasteczka o nazwie Amalfi, a Positano jest jednym z przystanków. Bilet autobusowy do Poistano kosztuje 5 euro za osobę w jedną stronę, a kupić go można przy specjalnym stanowisku na ulicy, oznaczonym jako miejsce zakupu biletów do Amalfi. Warto zaopatrzyć się od razu w bilet powrotny, gdyż wracając, kierowca zgarnia pasażerów czekających na powrót w tym samym miejscu, w którym wysiedli. Nie ma możliwości zakupu biletu powrotnego u kierowcy. Warto również zapamiętać miejsce i nazwę ulicy, na której wysiadamy w Positano, żeby móc łatwo do niego wrócić. Niestety przystanek nie jest oznakowany.
Podróż autobusem do Positano dosłownie zapiera dech w piersiach. Droga, na której rozciąga się trasa, jest kręta i wąska. Z jednej strony sąsiaduje z wysokimi i stromymi skałami, a z drugiej z widokiem na morze oraz na zbudowane na skalistych pagórkach miasteczka. W autobusie zdecydowanie warto zająć miejsce przy oknie, szczególnie po stronie drzwi wejściowych do autobusu. Wtedy podróż niczym nie odbiega od tej samochodowej.
Magda Wawoczny