Wciąż trwa sezon narciarski! Sprawdź, gdzie czekają zimowe atrakcje
Choć dla miłośników narciarstwa czy snowboardu ostatnie cieplejsze dni pozostawiają wiele do życzenia, to ferie – a tym bardziej sezon zimowy – jeszcze się nie kończą! W ośrodkach Grupy PKL nadal otwarte są trasy narciarskie oraz dostępne zimowe atrakcje, z których warto skorzystać w wolne dni.
W ośrodkach narciarskich Grupy PKL na entuzjastów sportów zimowych czekają trasy oraz aktywności, które pozwolą rekreacyjnie i ciekawie spędzić czas. Gdzie zatem warto wybrać się w najbliższych dniach, by pozwolić sobie na narciarską aktywność i szusy na śniegu?
Jaworzyna Krynicka – sporty zimowe na okrągło
Na Jaworzynie Krynickiej miłośnicy narciarstwa i snowboardu skorzystają aż z 12 tras o łącznej długości niemal 14 km. Tutaj każdy znajdzie dla siebie odpowiednią trasę, na której rozwinie swoje umiejętności jazdy na nartach i snowboardzie. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych są aktualnie trasy: nr 1 o długości 2600 m, nr 2 o długości 900 m, nr 3 o długości 700 m, nr 4 o długości 1050 m, nr 5 o długości 1000 m, trasa nr 6 o długości 1050 m, trasa nr 7 o długości 450 m oraz obie trasy szkoleniowe „Żółwik” i „Misiek”.
Z uwagi na dodatnie temperatury oraz konieczność utrzymania trasy nr 6/6S, wieczorne jazdy na części trasy nr 1 i trasie 6 są zawieszone do momentu poprawy warunków pogodowych. Stacja jest dostępna w godzinach 9:00 – 18:00.
Dodatkowo w każdy piątek i sobotę startuje Winter Music Day, czyli kilka godzin muzycznych bitów z DJ-em. Do końca ferii dostępna jest równie z strefa ApresSKI. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych są tutaj także nowoczesna 6-osobowa kolej krzesełkowa Jaworzyna Express, wyciągi, kolej krzesełkowa oraz gondolowa. Obok stacji dolnej znajduje się Hotel Jaworzyna Krynicka. Liczne restauracje, szkoła Jaworzyna Ski&Snowboard, Akademia Misia Polarnego, wypożyczalnia nart, serwis Wintersteiger oraz centrum testowe Rossignol i HEAD.
Tegoroczna zima na Jaworzynie jest atrakcyjna nie tylko ze względu na ilość oferowanych tras. 24 i 25 lutego krynicki ośrodek Grupy PKL zamieni się w arenę zmagań zawodników, podczas Pucharu Świata FIS w snowboardzie alpejskim, który po raz pierwszy w historii zostanie rozegrany w Polsce właśnie na Jaworzynie na trasie nr 2a. Trasa jest aktualnie przygotowywana do pucharowych zawodów. Warto obserwować newsy związane z wydarzeniem i kibicować naszym zawodnikom!
Retro atrakcje na Górze Parkowej
Wybierając się na narty na Jaworzynę Krynicką, zachęcamy by odwiedzić Górę Parkową w centrum Krynicy. To właśnie tam czeka nas prawdziwa podróż w czasie.
Historię tego urokliwego miejsca za pomocą multimediów poznamy w ośrodku turystycznym Grupy PKL. To będzie niezapomniana podróż, wehikuł czasu przeniesie nas wprost do stylowej epoki retro. To właśnie tutaj „twarzą w twarz” spotkamy się z turystami dawnej Krynicy.
Na Górę Parkową dotrzemy historycznymi i odrestaurowanymi wagonikami, a na jej szczycie spędzimy magiczne chwile w iskrzącym się Parku Światła, w którym czekają na nas błyszczące rzeźby nawiązujące do stylu retro. Park rozświetlany jest codziennie od godz. 15:00.
Po aktywnym rodzinnym czasie proponujemy odwiedzić Parkową Restaurację oraz Kawiarnię i w stylowych wnętrzach zamaskować dań, które królowały w latach 30. ubiegłego wieku.
Do 3 marca w podróż wagonikami kolei linowo-terenowej wyruszymy codziennie w godzinach 10:00-21:00.
Góra Żar z świetlną krainą
Beskidy to zawsze dobry pomysł na wypoczynek. Planując ferie właśnie w tych górach, warto odwiedzić ośrodek PKL na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Na szczyt wzniesienia dostaniemy się wagonikiem kolei terenowej. Do końca lutego możemy z tej atrakcji korzystać w godzinach 9.00-18.00.
Na wzniesieniu przez cały sezon zimowy dostępna jest Kraina Żaru z lśniącymi rzeźbami świetlnymi, które możemy podziwiać codziennie od godz. 15:00.
Iluminacje nawiązują do głównych żywiołów obecnych na szczycie. Znajdziemy m.in. świetlistą paralotnię, szybowiec czy szusującego narciarza, a także wagonik i migoczące iluminacje, które tworzą niezwykły klimat. Kraina Żaru dostępna jest do 3 marca.
Narciarsko na Kasprowym Wierchu – mierz wysoko
Miłośnicy wysokich gór z pewnością za cel swojej podróży wybiorą Tatry. Na jeden z najbardziej znanych szczytów – Kasprowy Wierch, wyruszymy wagonikiem kolei linowej PKL.
Podróż w Tatry będzie również idealnym wyborem przez miłośników narciarstwa alpejskiego, ponieważ nie tylko będziemy podziwiać tutaj piękne ośnieżone górskie szczyty, skorzystamy również z dwóch szerokich oraz wymagających tras, które znajdują się w urokliwych dolinach: Gąsienicowej (1200 m) oraz Goryczkowej (2100 m). Są to jedyne w Polsce trasy o charakterze alpejskim, które w pełni pokrywa naturalny śnieg.
Warto również wspomnieć, że na trasie w Dolinie Gąsienicowej dostępny jest slalom z pomiarem czasu, każdy z nas może sprawdzić się w jeździe na czas.
Na Kasprowym Wierchu trasy są profesjonalnie przygotowane i panują dobre warunki do uprawiania sportów zimowych.
Gubałówka – podróż kultowym wagonikiem do Krainy Światła
Będąc w stolicy polskich gór – Zakopanem, koniecznie wybierzmy się w podróż legendarnym wagonikiem kolei linowo-terenowej PKL na uwielbianą Gubałówkę. Na wzniesieniu czeka na nas Kraina Światła – czyli najwyżej położony parka świetlny w Polsce, która w tym roku lśni jeszcze bardziej. Świetlne iluminacje możemy podziwiać do 18 marca.
Na Gubałówce skorzystamy z 300-metrowej trasy narciarskiej z wyciągiem orczykowym. Miłośnikom adrenaliny polecamy największy w Polsce snow park – Goobaya SnowPark, zaprojektowany i prowadzony przez topowych w kraju zawodników freestyle. Przy stacji dolnej kolei linowo-terenowej PKL znajduje się również specjalnie wyprofilowany ze śniegu zjazdowy tor SnowGubing’owy, który dostępny jest w godzinach 10:00-18:00.
Jeśli po zimowych atrakcjach będziemy chcieli się ogrzać czy skosztować pysznych dań z najlepszym widokiem na Giewont, proponujemy odwiedzić Restaurację Gwarno znajdująca się przy stacji dolnej kolei linowe-terenowej PKL Gubałówka, w której poczujemy niezwykły podhalański klimat i górskie smaki tworzone przez znanego szefa kuchni Sebastiana Krauzowicza.
Rodzinnie na Palenicy w Szczawnicy
Zwolennikom rodzinnych wyjazdów i aktywności polecamy ośrodek narciarski PKL na Palenicy w Szczawnicy. Ze względu na ocieplenie i zmienne warunki pogodowe, warto śledzić media społecznościowe ośrodka i być na bieżąco z dostępnością tras.
W ośrodku PKL na Palenicy w Szczawnicy do naszej dyspozycji są również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz serwis. Najmłodsi pod okiem instruktorów mogą próbować swoich sił w szkółce narciarskiej.
Regionalny dań zasmakujemy w wyremontowanym Szałasie Palenica oraz odnowionej Przystani Szafranówka. Jeśli planujemy w Szczawnicy zatrzymać się na dłużej, warto skorzystać z oferty Willi i Restauracji pod Kolejką, których budynek znajduje się przy samej kolei krzesełkowej z widokiem na Palenicę.
Szusuj na Mosornym Groniu w Zawoi
Na miłośników sportów zimowych czekają trasy również w ośrodku PKL na Mosornym Groniu w Zawoi. Narciarze skorzystają z przygotowanej 1,5 km trasy. Przez całą zimę stok jest profesjonalnie przygotowywany i oświetlony.
Na najmłodszych w ośrodku PKL na Mosornym Groniu czeka polana o długości 50 m do nauki szusowania oraz wyciąg.
Bieszczady – atrakcyjne także zimą!
Zima warto odwiedzić Bieszczady i przekonać się, że te krajobrazy potrafią oczarować bez względu na aurę. Oprócz spektakularnej podróży wagonikiem kolei gondolowej, w solińskim ośrodku Grupy PKL czeka na nas sporo aktywności. Ferie zimowe, to dobry moment na zdobycie nowych umiejętności. Dlatego najmłodszych zachęcamy, aby wzięli udział w warsztatach kulinarnych w Karczmie Jawor, które zaplanowane są w każdy piątek i sobotę w godzinach 11:00-14:00.
Nieco starsi z pewnością będą się bawić wybornie przy muzyce na żywo, której posłuchamy 17 lutego odbędą w Karczmie. Natomiast warsztaty winiarskie połączone z lunchem dostępne będą 16 i 23 lutego w godzinach 16:00-17:00. Na wydarzenie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod numerem 22 444 66 77. Limit do 12 osób.
Organizując wypoczynek warto zapoznać się z ofertą wcześniej. Jeśli jesteśmy miłośnikami sportów zimowych, to proponujemy z wyprzedzeniem zaplanować wyjazd na narty czy deskę, a także ze względu na cieplejsze dni wcześniej sprawdzić dostępność tras. PKL rekomendują, by ze względu na zmienną aurę sprawdzać dostępność atrakcji w każdym z ośrodków na stronie www.pkl.pl
Skipassy oraz tourpassy w wyprzedzeniem zakupimy przez stronę www.pkl.pl.
Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z 87-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.
Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.
Źródło: informacja prasowa Polskie Koleje Linowe